US Army ujawnia harmonogram testów pojazdów bezzałogowych

RCV-L. Fot./QinetiQ.
RCV-L. Fot./QinetiQ.

Wojska Lądowe Stanów Zjednoczonych ujawniły harmonogram testów, jakie zaplanowano w ramach programu Robotic Combat Vehicle (pol. robotyczny pojazd bojowy). Badania realizowane będą przez żołnierzy US Army na przestrzeni najbliższych 17 miesięcy.

Dotychczas US Army odebrała pierwsze cztery lekkie pojazdy RCV-L. W kwietniu i w maju na wyposażenie trafią także cztery prototypy średniego RCV-M. Pierwsze zostały już wstępnie odebrane przez zespół zajmujący się rozwojem wozów bojowych nowej generacji dla US Army (NGCV CFT). Wstępne testy RCV-L i RCV-M, które odbędą się w Camp Grayling w stanie Michigan, powinny zakończyć się we wrześniu.

W listopadzie prototypy zostaną przekazane do Ford Hood w stanie Teksas. Tam Dowództwo Prób i Ocen Wojsk Lądowych (Army Test and Evaluation Command, ACOM) przeprowadzi testy bezpieczeństwa wozów. Potrwają do maja 2022 r.

Czytaj także: Amunicja krążąca jako rój dronów. Nowe systemy US Army

Następnie rozpoczną się przygotowania do testów działania w mieszanych, „centaurzych” (Centaur Platoon, pol. pluton centaurów; tutaj ‒ nawiązanie do łączenia pojazdów załogowych i bezzałogowych w jeden oddział) plutonach oraz kompaniach. W ich skład wejdą RCV-L, RCV-M, cztery pojazdy zastępcze ciężkiego RCV-H (wykonane na bazie transporterów gąsienicowych M113) i sześć demonstratorów technologii przyszłego opcjonalnie załogowego bwp OMFV (również pojazdy zastępcze, tym razem na bazie bojowych wozów piechoty M2 Bradley). Od czerwca do sierpnia 2022 r. potrwają testy współpracy pojazdów załogowych i bezzałogowych, obejmujące również próbne strzelania.  Od wyniku serii prób zależy harmonogram kolejnych testów, przewidywanych na koniec 2022 r. i 2023 r.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejna partia Rubinów dla Wojska Polskiego

Inspektorat Uzbrojenia zamówił partię celowników termowizyjnych SCT Rubin w należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ...

Polska Grupa Zbrojeniowa patrzy za ocean

FotWielkie kontrakty zbrojeniowe, zawierane z Waszyngtonem i amerykańskimi koncernami, to okazja dla krajowych producentów ...

Loyal Wingman koncernu Boeing. Fot./Departament Obrony Australii.

Dziewiczy lot australijskiego bezzałogowca Loyal Wingman

Boeing wykonał dziewiczy lot bezzałogowego aparatu latającego, który jego australijski oddział zbudował w ramach ...