Amunicja krążąca jako rój dronów. Nowe systemy US Army

Amunicję krążącą Coyote Block 3. Fot./Raytheon.
Amunicję krążącą Coyote Block 3. Fot./Raytheon.
Siły Zbrojne USA rozwijają zdolności związane z wykorzystaniem rojów amunicji krążącej na polu walki w oparciu o amunicję krążącą Coyote Block 3. Fot./Raytheon.

Biuro odpowiedzialne za prace badawczo-rozwojowe nad technologiami związanymi z tworzeniem rojów bezzałogowych systemów powietrznych zakończyło zlecone prace. Systemy przekazano US Army, US Marine Corps, US Navy i US Air Force do dalszych testów. Były one prowadzone przy wykorzystaniu amunicji krążącej Raytheon Coyote Block 3.

Na system składają się wyrzutnia lub wyrzutnie, amunicja krążąca Coyote Block 3 i pakiet oprogramowania, umożliwiający amunicji krążącej operowanie w ramach autonomicznego roju. Prace nad rojem prowadzono w ramach programu niskokosztowego pocisku manewrującego (Low Cost Cruise Missile). Badania prowadziło Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych i Biuro Badań Marynarki Wojennej.

Prace prowadzono co najmniej od 2017 r. Raytheon Technologies był odpowiedzialny za system Coyote i wyrzutnię. L3 Harris za opracowanie łącza transmisji danych. Politechnika stanu Georgia odpowiadała za rozwiązania związane z modułem oprogramowania autonomii. Co najmniej część testów przeprowadzono z wykorzystaniem systemów zastępczych. W tym także starszych wariantów Coyote.

Czytaj także: Joe Biden wyhamował eksport amerykańskiego uzbrojenia

Docelowo Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych mają dysponować wspólnym, zintegrowanym systemem opartym na rojach amunicji krążącej, które będzie można tworzyć z wykorzystaniem bezzałogowców wystrzeliwanych przez wyrzutnie różnych rodzajów sił zbrojnych. Ułatwi to współpracę między nimi i tym samym umożliwi łatwe przeprowadzanie wspólnych, zsynchronizowanych ataków.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Dania coraz bliżej pierwszego F-35

W zakładach koncernu Lockheed Martin w Fort Worth w Teksasie rozpoczął się proces montażu ...

Zakup silników do MiG-ów-29

Wydział Techniki Lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej z Krakowa ogłosił postępowanie przetargowe dotyczącego zakupu ...

PCO dostarczy wojsku lornetki termowizyjne

PCO z Warszawy wygrało postępowanie mające wyłonić dostawcę partii lornetek termowizyjnych dla Wojska Polskiego. ...