Raytheon testuje odpalenie Stingera z wyrzutni Javelina

Raytheon Missile&Defense przetestował możliwość odpalenia pocisku przeciwlotniczego Stinger z wykorzystaniem nowego zespołu celowniczo-startowego LWCLU zestawu przeciwpancernego Javelin. Na zdjęciu odpalenie Stingera ze standardowej wyrzutni przenośnej, zdjęć z testu z LWCLU nie ujawniono. Fot./Marine Corps/Lance Cpl. Elias Pimentel.

Raytheon Missiles&Defense, należąca do koncernu Raytheon Technologies, poinformowała o przeprowadzeniu doświadczalnego odpalenia kierowanego pocisku przeciwlotniczego bliskiego zasięgu FIM-92 Stinger z wyrzutni do przeciwpancernego zestawu rakietowego FGM-148 Javelin. Test przebiegł pomyślnie.

Stinger ‒ zapewne w konfiguracji do zestawu Avenger lub w lotniczej odmianie AIM-92 ‒ został połączony z nowym zespołem celowniczo-startowym LWCLU (Lightweight Command Launch Unit) do Javelina. Pocisk został wystrzelony do bezzałogowca nieujawnionego typu. Cel został zniszczony. Test przeprowadzono w bazie Sił Powietrznych Eglin w stanie Floryda, a pocisk odpalił żołnierz Gwardii Narodowej stanu Mississippi. Obsługa wyrzutni miała do dyspozycji dane z symulatora stacji radiolokacyjnej Sentinel i systemu dowodzenia FAAD/C2. Ułatwiły one wykrycie i śledzenie lotu celu.

Czytaj także: MON odpowiada posłom w sprawie zakupu pocisków FGM-148 Javelin

Zastosowanie LWCLU do odpalania pocisku przeciwlotniczego ma być możliwe, zdaniem przedstawicieli producenta, m.in. dzięki bardzo dobrym przyrządom obserwacyjno-celowniczym, umożliwiającym prowadzenie nie tylko walki, ale także np. rozpoznania. Z kolei wykorzystywanie jednego typu zespołu startowo-celowniczego zamiast dwóch ma umożliwić wprowadzenie w Siłach Zbrojnych Stanów Zjednoczonych unifikacji sprzętu na najniższych szczeblach organizacyjnych, co umożliwi zmniejszenie masy przenoszonego bądź przewożonego sprzętu na polu walki. Pododdział będzie mógł dysponować mniejszą liczbą, ale za to uniwersalnych wyrzutni.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Nowe amerykańskie czołgi bez automatów ładowania?

Gen. bryg. Theodore D. Martin, zastępca dowódcy/szef sztabu US Army TRADOC (United State Army ...

Przestrzeń do rozwoju rodzimych firm

Sektor kosmiczny w wymiarze zarówno globalnym, jak i krajowym to jedna z najszybciej rozwijających ...

Znaki zapytania w planie modernizacji

Kupimy samoloty wielozadaniowe i być może pozyskamy okręt podwodny. Co jeszcze wiemy po ogłoszeniu ...