Zespół Interdyscyplinarny ds. Wozów Bojowych Nowej Generacji (Next Generation Combat Vehicle Cross-Functional Team, NGCV CFT) poinformował o odebraniu pierwszego bezzałogowego pojazdu bojowego Ripsaw M5.
Będzie on testowany pod kątem ewentualnego wykorzystania go w programie robotycznego pojazdu bojowego o średniej masie (Robotic Combat Vehicle-Medium, RCV-M).
Czytaj także: Wszyscy żołnierze US Army będą zwalczać bezzałogowce
Program RCV-M opiera się na koncepcji „bezzałogowego skrzydłowego”. RCV-M ma być uzbrojony w armatę średniego kalibru, przeciwpancerne pociski kierowane i ewentualnie uzbrojenie o specjalnym przeznaczeniu. Wymiania sięmoździerz 81 mm, amunicję krążącą itd. Ma służyć do wspierania ogniem swoich większych załogowych (opcjonalnie załogowych) towarzyszy: bojowego wozu piechoty OMFV i czołgu podstawowego OMT.
Będzie również służył do realizacji zadań związanych z prowadzeniem rozpoznania. Oprócz niego US Army planują pozyskać dwa inne RCV. RCV-L (lekki – do zadań przede wszystkim rozpoznawczych) oraz RCV-H (ciężki, do realizacji wsparcia ogniowego). W drugim przypadku wiadomo na razie o wariantach uzbrojonych w 120 mm armatę czołgową i moździerz tego samego kalibru. Zapewne identyczny ze wskazanym w ramach programu FIFT.
Czytaj także: Rój dronów obezwładni wrogie radary
Ripsaw M5 to pojazd bezzałogowy, opracowany i oferowany wspólnie przez koncern Textron oraz firmy Howe&Howe i FLIR Systems. Producenci deklarują, że rozwiązania są w pełni skalowalne. To oznacza, że pojazd Ripsaw M5 można oferować w ramach RCV-M (wymiary 594,4×266,7×151,1 cm, masa bojowa 10,5 tony, ładowność 3,629 t, prędkość do 64 km/h), jak i RCV-L (wymiary 475×243,8×151,1 cm, masa bojowa 7,5 t, ładowność 1,361 t, prędkość do 72,5 km/h). Napęd pojazdu stanowi układ hybrydowy. Modułowa architektura konstrukcji umożliwia dużą dowolność w zakresie konfigurowania jej do wykonywania różnych zadań.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.