Rój dronów obezwładni wrogie radary

Fot./Leonardo

Rój małych dronów, wyposażonych w technologię BriteCloud koncernu Leonardo, jest w stanie skutecznie zneutralizować działanie stacji radiolokacyjnych wrogiej obrony powietrznej.

Skuteczność rozwiązania potwierdziły wspólne włosko – brytyjskie testy. Zorganizowane przez Leonardo i Biuro Szybkich Zdolności Królewskich Sił Powietrznych (RCO) próby otoczone były pełną dyskrecją. Wiadomo jedynie iż podczas pokazu zdalnie pilotowane statki powietrzne wyposażone w mikronadajniki system BriteCloud wykorzystano do zdezorientowania i zakłócenia działania radarów testowych, które symulowały stacje radiolokacyjne obrony powietrznej wroga.

Czytaj także: Leonardo: w Świdniku moglibyśmy robić dwa nowe wojskowe śmigłowce

Jest to pewne novum. System BriteCloud dotąd montowano na samolotach bojowych. Tym razem wabiki znalazły się na tworzących autonomiczny rój mikrodronach. Latających aparatach wielkości puszki do napoju.

Technika naśladuje przyrodę

Dla Brytyjskiego Ministerstwa Obrony koncepcja, zainspirowana chmarą owadów, to technologia przyszłości, która zmieni zasady gry na współczesnym polu walki. Po wyjątkowo krótkim, wręcz ekspresowym, procesie adaptacji systemu BriteCloud, nową technologię wypróbowano w warunkach polowych. Inżynierowie Leonardo ściśle współpracowali tutaj z brytyjskimi innowacyjnymi firmami Callen Lenz i Blue Bear.

Czytaj także: Leonardo kusi MON: nowy polski śmigłowiec dla „Świdnika” w dwa lata

Podczas pokazu szereg dronów firmy Callen Lenz wyposażono w zmodyfikowany wabik BriteCloud pozwalając każdemu dronowi indywidualnie generować niezwykle wyrafinowane zakłócania. Ponadto, pakiety wabików zaprogramowano i nawigowano tak, aby bezpilotowce ze sobą współpracowały w celu wywołania maksymalnego efektu dezorientacji. Drony przetestowano w ataku przeciwko naziemnym systemom radarowym symulującym stanowisko obrony powietrznej nieprzyjaciela.

Testy zakończyły się sukcesem. Rój dronów, wyposażonych w technologię BriteCloud, z powodzeniem zakłócił działanie systemów radarowego rozpoznania i kierowania walką.

BriteCloud na celowniku US Army

Technologia BriteCloud, pierwotnie zaprojektowana jako system ochrony odrzutowców bojowych, weszła do służby w RAF w 2018 r. pod nazwą Expendable Active Decoy. EAD polega na tym, że każda partia wabików BriteCloud może indywidualnie imitować sygnaturę radarową statku powietrznego. Sprawia w ten sposób, że wrogi system radarowy koncentruje się na śledzeniu pozornego celu zamiast na rzeczywistym statku powietrznym.

Czytaj także: Wirus zmienia strategię Leonardo

Rozwiązanie to obecnie jedyny produkt tego typu na świecie. Jak dowiedział się „Radar” technika paraliżowania radarów i wyrzutni rakiet przeciwlotniczych przeciwnika przez skoordynowane sygnały emitowane z pokładów mikrodronów jest teraz przedmiotem zainteresowania amerykańskiego lotnictwa.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Rosja znacząco zwiększa wydatki na zbrojenia

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej podsumowało Forum Wojskowo-Technicznego Armija 2019. Podpisano 46 kontraktów na dostawy ...

PZL-Świdnik z umową na serwis śmigłowców

WSK PZL-Świdnik podpisał z Wydziałem Techniki lotniczej 3. Regionalnej Bazy Logistycznej dwie umowy na ...

Defilada w zamian za rakiety

Indyjski minister obrony Rajnath Singh przywiózł do Moskwy oddział reprezentacyjny swojej armii, by łatwiej ...