W Stanach Zjednoczonych oblatano demonstrator technologii myśliwca nowej generacji

Rys./Northrop Grumman.

Amerykanie wykonali oblot demonstratora technologii wielozadaniowego samolotu bojowego 6. generacji. Maszyna kryje się obecnie pod kryptonimem Next Generation Air Dominance (NGAD).

Obecnie brak informacji, która firma zbudowała demonstrator. Nie opublikowano także jego zdjęcia ani jego oficjalnej wizji. Co ciekawe, w mediach społecznościowych pojawiła się tajemnicza grafika US Air Force, ponoć przygotowana na przygotowywane 18 września święto tego rodzaju Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych. Znajdują się na niej nieznane samoloty załogowe w układzie dwusilnikowym.

Czytaj także: FCAS powoli nabiera kształtów

Program NGAD ma na celu opracowanie samolotu bojowego nowej generacji. Konstrukcja pozwoli na uzupełnienie potencjału maszyn F-35 Lightning II i umożliwi zastąpienie myśliwców F-22A Raptor. Jest to pierwszy od 20 lat program rozwoju nowego samolotu tej klasy w Stanach Zjednoczonych. Obecnie w Departamencie Obrony toczy się dyskusja odnośnie koncepcji samolotu ‒ czy będzie to jedna wielozadaniowa konstrukcja produkowana w setkach egzemplarzy, czy też projekt obejmujący niewielkie serie samolotów o różnym przeznaczeniu, dostosowanych do zmieniających się potrzeb operacyjnych.

Wizje NGAD autorstwa wiodących amerykańskich producentów lotniczych ‒ Lockheed Martina i Northrop Grummana. Rys./Lockheed Martin.
Rocznicowa grafika mogąca stanowić odniesienie do oblotu demonstratora NGAD. Rys. US Air Force.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Analiza: Korea Północna pokazała nowy czołg podstawowy

Podczas defilady w Pjongjangu z okazji 75. rocznicy powstania Partii Pracy Korei (Joseon Rodongdang) ...

MSPO 2019: Leonardo prezentuje W-3 Sokół Next Generation

Koncern Leonardo zaprezentował koncepcję śmigłowca W-3 Sokół Next Generation, który ma stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie ...

Nowy patrolowiec Royal Navy

Koncern BAE Systems przekazał Royal Navy pełnomorskiego okrętu patrolowego HMS Tamar (P233). Jest to ...