Są pieniądze na modernizację wyrzutni M270 MLRS

Odpalenie pocisku kierowanej GMLRS z wyrzutni M270A1. Fot./US Army.

Koncern Lockheed Martin podpisał wieloletnią umowę dotyczącą modernizacji gąsienicowych wyrzutni M270A0 systemu rakietowego MLRS do standardu M270A2.

Koszt programu modernizacji MLRS, który ma zostać zrealizowany do grudnia 2022 r., oszacowano na kwotę 362,7 mln dolarów.

W ramach pierwszej transzy środków, liczącej 177,7 mln dol, Lockheed Martin zmodernizuje 50 wyrzutni. W dalszej perspektywie planowane jest rozszerzenie umowy na wszystkie M270 znajdujące się w linii (225 w wersji A1) i 160 wycofanych z eksploatacji A0. Poza kosztami prac modernizacyjnych, w kontrakcie przewidziano środki na uruchomienie linii produkcyjnej M270 – prace mają zostać zrealizowane w zakładach koncernu w Teksasie i Arizonie.

Czytaj także: Nowoczesne pociski dla Polski

W ramach modernizacji do standardu A2 każda z wyrzutni otrzyma: nowy silnik wraz z przekładnią, współczesny system kierowania ogniem, poprawione opancerzenie kabiny załogi i zmodernizowany układ ładowania. Każdy z pojazdów ma przejść generalny remont zerujący dotychczasowe zużycie eksploatacyjne, to zaś ma pozwolić na ich utrzymanie w linii przynajmniej do 2050 r.

Gąsienicowe wyrzutnie M270 są jednym z elementów systemu MLRS, obejmującego pociski kierowane kalibru 227 mm różnych typów albo taktyczne pociski balistyczne ATACMS. Jego odmianą jest system M142 HIMARS zakupiony niedawno w ramach programu Homar przez Polskę.

Czytaj także: Polska podpisała umowę na dostawy systemu rakietowego HIMARS

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Donald Trump dostanie nowe śmigłowce

Sikorsky Aircraft podpisał kontrakt dotyczący produkcji pierwszych seryjnych śmigłowców transportowych VH-92A Superhawk przeznaczonych dla ...

Amerykanie wzmacniają obecność na Filipinach

Do portu w Davao na Filipinach wpłynął wielozadaniowy okręt USS Montgomery (LCS 8) klasy ...

Wodowanie korwety Rietiwyj

W Sankt Petersburgu odbyła się uroczystość wodowania wielozadaniowej korwety Rietiwyj. Siódmej jednostki projektu 20380 ...