Białoruś chce rosyjską broń. Za darmo

Jeśli wy naszym wojskowym, którzy będą bronić i Rosji, będziecie dawać broń bezpłatnie, albo w wynajem itd. to ludzie w Rosji by to zrozumieli – powiedział w niedzielę dziennikarzom lider Białorusi Aleksandr Łukaszenka.

Publikacja: 19.11.2019 14:04

Fot./AFP

Fot./AFP

Foto: Fot./AFP

Rosyjscy eksperci sądzą, że bezpłatne dostawy sprzętu wojskowego „mogą być rozpatrywane dopiero gdy zacznie działać państwo związkowe Rosji i Białorusi”.

Czytaj także: Rosja nie zdąży z nową bronią jądrową

– Najpierw mówimy o utworzeniu wspólnej waluty, wspólne zasady planowania gospodarczego i jedną strategię polityki zagranicznej. Dopiero potem o bezpłatnych dostawach – powiedział płk Igor Korotczenko, członek rady społecznej przy rosyjskim ministerstwie obrony.

Jednocześnie Korotczenko dodał, że „Rosja sprzedaje broń Białorusi po cenach znacznie niższych, niż cena rynkowa”. Są to ceny ulgowe, obowiązuje dla członków ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym). W jej skład wchodzi Rosja, Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgizja i Tadżykistan.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy Łukaszenko powiedział, że „Białoruś nie chce i nie jest niczyim pasożytem”. Płaci za utrzymanie „dwóch rosyjskich obiektów wojskowych”. Pierwszy to stacja radiolokacyjną w Hancewiczach (200 km na północny wschód od Brześcia). Drugi to stacja łączności z okrętami podwodnymi w Wilejce. Jednak Łukaszenka nie powiedział ile Mińsk wydaje na te obiekty.

Czytaj także: Rosjanie rozpoczynają budowę dwóch okrętów podwodnych

Trzy lata wcześniej Rosja wydzieliła 2,8 mld dol. na budowę swojej bazy lotniczej pod Baranowiczami, ale Łukaszenka nie zgodził się na jej przyjęcie. Jednocześnie domagał się sprzedania mu rosyjskich samolotów bojowych po ulgowych cenach.

Jednocześnie obecnie Łukaszenka zaprzeczył, by chciał od Rosji więcej pieniędzy za ochronę granicy (z państwami należącymi do NATO:Polską i Litwą).

– Nie trzeba wcale więcej, niech oddadzą połowę (z tego, co Białoruś wydaje-red.) – wytłumaczył.

W 1995 r. Rosja i Białoruś podpisały porozumienie o ochronie zewnętrznej granicy obu krajów. Umowę przedłużano, automatycznie, co pięć lat.

Czytaj także: Rosja uruchamia nowe radary nad Bałtykiem

Rosyjscy eksperci sądzą, że bezpłatne dostawy sprzętu wojskowego „mogą być rozpatrywane dopiero gdy zacznie działać państwo związkowe Rosji i Białorusi”.

Czytaj także: Rosja nie zdąży z nową bronią jądrową

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego