Rosyjska armia chce jak w Chinach

Fot./Bloomberg

Minister obrony zapowiedział, że w najbliższym czasie powstanie „wojskowe studio filmowe”.

W przeciwieństwie do już istniejących instytucji nie będzie ono produkowało filmów dokumentalnych, ale wyłącznie fabularne.

– W Rosji robimy dużo dobrych filmów o wojnie, ale brakuje o współczesnej armii – powiedział Siergiej Szojgu w czasie wręczania resortowej nagrody kultury i sztuki. Podobna wytwórnia istnieje w Chinach.

Minister zaproponował również ufundowanie wojskowej nagrody filmowej oraz zorganizowanie festiwalu filmów wojskowych. Obecna resortowa nagroda jaką wręczał Szojgu została ustanowiona przez niego w 2015 roku.

Pomysł utworzenia wojskowej wytwórni natychmiast poparł aktor Michaił Porieczenkow, który oświadczył, że na pewno zagra w jej filmach. W 2014 roku wsławił się tym, że odwiedzając separatystów w okolicach donieckiego lotniska strzelał z karabinu maszynowego w kierunku pozycji ukraińskich żołnierzy.

W Chinach cały czas dobrze prosperuje Bayi Film Studio („Studio Filmowe Pierwszego Sierpnia”) założone w 1952 roku przez dowództwo komunistycznej armii. Początkowo zresztą nazywało się „Studio Ludowej Armii Chin”. Do dzisiaj wyprodukowało 2400 filmów.

W PRL istniała natomiast wojskowa Wytwórnia Filmowa „Czołówka”. Formalnie założono ją jako samodzielną wytwórnię filmową dopiero w 1958 roku, podporządkowując bezpośrednio Głównemu Zarządowi Politycznemu LWP.

Czytaj także: W Rosji opatentowano latający automat Kałasznikowa

 

 

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Wojsko zamawia lotniczy sprzęt ratowniczy

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowy na dostawy sprzętu wysokościowo-ratowniczego dla personelu wykonującego loty nad obszarami ...

Węgry modernizują obronę przeciwlotniczą

Ministerstwo Obrony Węgier zakupi system obrony przeciwlotniczej NASAMS. Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem zestawy, produkowane ...

Niedoszłe polskie fregaty podniosły chilijskie bandery

W Sydney, bez rozgłosu, odbyła się skromna uroczystość przekazania i podniesienia bander Marynarki Wojennej ...