Reklama
Rozwiń

Niszczyciele Royal Navy trafią na Ukrainę

W szkockim Rosyth odbyła uroczystość ostatniego opuszczenia bander Royal Navy na niszczycielach min HMS Blyth i HMS Ramsey. Jednostki przeznaczono na sprzedaż Ukrainie.

Publikacja: 10.08.2021 13:29

Niszczyciele Royal Navy trafią na Ukrainę

Foto: Ceremonia ostatniego opuszczenia bander na niszczycielach min Royal Navy. Fot./Royal Navy.

Obydwa okręty należą do typu Sandown. HMS Blyth (M111) służył pod brytyjską banderą 20 lat, w ciągu których pokonał 185 000 mil morskich. HMS Ramsey (M110) nosił White Ensign przez 21 lat i przebył 175 000 mil. Para ta była pierwszymi okrętami przeciwminowymi wysłanymi do Bahrajnu, kiedy 15 lat temu rząd w Londynie zdecydował, że w Zatoce Perskiej wymagana jest stała obecność niszczyciela min. Obecność, która trwa do dziś. Blyth i Ramsey służyły też w innych częściach świata, w tym na Bałtyku.

Czytaj także: „Biały słoń” Royal Navy zakończył służbę. Po raz drugi

Niszczyciele min typu Sandown to pierwsze brytyjskie jednozadaniowe okręty przeciwminowe (Single Role Minehunter). Wyprodukowano łącznie 12 tych jednostek i wchodziły one do służby w Royal Navy w latach 1988-2001. Ponadto wyeksportowano trzy Sandowny do Arabii Saudyjskiej, gdzie są znane jako typ Al Jawf. Licencję na wykorzystanie tego projektu zakupiła Hiszpania, a po jego dopasowaniu do potrzeb Armada Española powstało tam sześć podobnych jednostek typu Segura.

""

HMS Ramsey. Fot./Royal Navy.

Foto: radar.rp.pl

Wielka Brytania ma wciąż w linii cztery takie jednostki. Pozostałe cztery wycofano, jedna jest nieaktywna, zaś trzy sprzedano Estonii. Były to eks-HMS Sandown (M 101, od 2007 r. Admiral Cowan M 313), eks-HMS Inverness (M 102, od 2008 r. Sakala M 314) i eks-HMS Bridport (M 105, od 2009 r. Ugandi M 315). Royal Navy rezygnuje z konwencjonalnych okrętów przeciwminowych. Wycofa resztę Sandownów w tej dekadzie. Zastąpią je systemy bezzałogowe, obecnie testowane na Wyspach, mi.n w Rosyth.

Czytaj także: Royal Navy czeka na nowe fregaty

Po wycofaniu z Królewskiej Marynarki Wojennej eks-HMS Blyth i eks-HMS Ramsey trafią na Ukrainę. 21 czerwca tego roku Wielka Brytania i Ukraina podpisały porozumienie w sprawie realizacji projektów partnerstwa morskiego. Przy tej okazji dowódca Sił Morskich Ukrainy kadm. Ołeksij Nejiżpapa oświadczył, że „w najbliższym czasie WMSU otrzyma dwa okręty typu Sandown, które obecnie wchodzą w skład Royal Navy, po ich pełnej rewizji, naprawie, modernizacji, dodatkowym wyposażeniu i odpowiednim przeszkoleniu personelu Sił Morskich Ukrainy”. Ukraina negocjowała zakup dwóch niszczycieli min typu Sandown od kilku miesięcy. Finansowanie projektu planowane jest z pożyczek udzielonych przez Wielką Brytanię na rozwój WMSU. Niestety, wbrew zapowiedziom w Polsce, Kijów nie skusił się na nasze Kormorany II.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku