Czy Szwajcaria wybierze F-35?

Wielozadaniowy samolot bojowy Lockheed Martin F-35A Lightning II. Fot./USAF.

Światowe agencje prasowe poinformowały, bazując na nieoficjalnych źródłach rządowych, że Rada Federalna Szwajcarii zarekomendowała zakup amerykańskich wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35A Lightning II w przetargu na nowy samolot bojowy dla szwajcarskiego lotnictwa.

Oficjalnie biuro prasowe szwajcarskiego rządu odmówiło komentarzy na pytania zadane przez dziennikarzy. Zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, na które powołuje się m.in. Reuters, w Radzie Federalnej nie było jednomyślności odnośnie wyboru. Oficjalnie decyzja ma zostać ogłoszona w ciągu najbliższych dni. Harmonogram zakłada podpisanie umowy z producentem nowych samolotów tak, aby dostawy pozwoliłyby na stopniowe zastępowanie obecnie eksploatowanych maszyn. Są to Northrop F-5E/F Tiger II i Boeing F/A-18C/D Hornet. Te ostatnie zakończą służbę w latach 2025-2030.

Rywalem korporacji Lockheed Martin są Boeing z F/A-18E/F Super Hornet, Eurofighter GmbH z Typhoonem i Dassault Aviation z Rafale. W ostatnich dniach prasa szwajcarska sugerowała, że zwycięstwo przypadnie tej ostatniej konstrukcji, byłoby to przedłużenie zwycięskiej passy, obejmującej m.in. Egipt, Grecję i Chorwację. Co ważne, zwycięstwo w Szwajcarii byłoby ważnym czynnikiem marketingowym. Dla Rafale byłaby to pierwsza okazja do pokonania w rywalizacji przetargowej samolotu 5. generacji.

Czytaj także: Szwajcaria wybierze Dassault Rafale?

Według nieoficjalnych źródeł ważnym czynnikiem stojącym za F-35A jest system zaawansowanych symulatorów, które mają ułatwić proces szkolenia, a później także treningu pilotów. To z kolei pozwoliłoby na obniżenie kosztów eksploatacji i obniżenie zużycia samolotów. Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż do Szwajcarii do 40 F-35A wraz z pakietem dodatkowym za maksymalną kwotę 6,6 mld dol.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Leonardo na MSPO 2019. Fot./Roman Bosiacki

Leonardo w cieniu pandemii

Włoski potentat zbrojeniowy, lotniczy i kosmiczny podsumował biznesowe dokonania w 2019 roku. Miniony rok zamknął się ...

Litwa planuje zakup następcy Humvee

Litwa otrzymała zgodę na zakup Litwie partii wielozadaniowych pojazdów rodziny JLTV. Mogą kosztować do ...

US Navy zamawia nowe Super Hornety

Koncern Boeing podpisał kontrakt w sprawie produkcji i dostawy dla US Navy kolejnej partii ...