Globalne wydatki na zbrojenia atomowe na świecie w 2019 r.

Międzynarodowa organizacja pozarządowa propagująca ideę rozbrojenia atomowego ICAN (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons) opublikowała raport na temat wydatków przeznaczonych na broń atomową w roku 2019.

Publikacja: 08.06.2020 16:05

Start nieuzbrojonego amerykańskiego międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego pocisku

Start nieuzbrojonego amerykańskiego międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego pocisku (ICBM) typu LGM-30G Minuteman III. Fot./USAF

Foto: Start nieuzbrojonego amerykańskiego międzykontynentalnego rakietowego pocisku balistycznego pocisku (ICBM) typu LGM-30G Minuteman III. Fot./USAF

Raport obejmuje całość wydatków związanych z utrzymaniem obecnego arsenału oraz budową i rozwojem nowego uzbrojenia i środków do jego przenoszenia w dziewięciu krajach posiadających arsenał atomowy. Organizacja korzystała z całej gamy dostępnych źródeł. Do najważniejszych należą raporty oraz statystyki budżetowe. Jednakże w przypadku takich państw jak Chiny, Korea Północna, Indie czy Izrael dane pozostają czysto szacunkowe.

Czytaj także: Pentagon rozpoczyna budowę miniaturowych reaktorów atomowych

Ogółem w 2019 r. dziewięć państw (posiadających w sumie ponad 13 tys. głowic i bomb atomowych) wydało na swoje arsenały 72,9 mld dol. W stosunku do 2018 r. jest to wzrost o 7,1 mld dol. Największy wzrost wydatków w stosunku do roku 2018 miał miejsce w Stanach Zjednoczonych – o 6 mld USD. Pozostałe kraje notują niewielki wzrost lub jego brak względem 2018 r. Jedynie Chiny i Rosja wydały o ok. 500 mln dol. więcej.

Budżety „atomowe” dziewięciu państw w 2019 r. (w kolejności od największego do najmniejszego, liczone w dolarach amerykańskich) prezentują się następująco:

Stany Zjednoczone mają w swoim arsenale 5800 głowic i bomb atomowych. W roku fiskalnym 2019 Pentagon przeznaczył 24,3 mld dol. na uzbrojenie atomowe. Z kwoty tej 11 mld przeznaczono na utrzymanie arsenału i bieżące operacje. 7 mld na programy modernizacyjne oraz 6 mld na systemy dowodzenia, kontroli i łączności (C3). Dodatkowo, w 2019 r. Kongres zwiększył „atomowy” budżet Pentagonu o dodatkowe 319 milionów dolarów. Oddzielnym budżetem w wysokości 11,1 mld USD dysponowała w 2019 r. państwowa agencja ds. bezpieczeństwa atomowego (NNSA). Całość wydatków Stanów Zjednoczonych w roku 2019 zamknęła się w kwocie 35,4 mld dol.

Chiny posiadają ok. 320 głowic i bomb atomowych. Na zbrojenia atomowe wydają ok. 4 proc. swojego budżetu obronnego. Przy założeniu, że w 2019 r. chiński budżet obronny wynosił blisko 262 mld dol. (dane sztokholmskiego instytutu SIPRI), to na zbrojenia atomowe wydały ok. 10,4 mld dol.

Czytaj także: Rosyjskie wojska strategiczne zapominają o ZSRR

Wielka Brytania posiada 195 głowic atomowych. W 2019 r. przeznaczyła 19 proc. budżetu obronnego na utrzymanie i modernizację swojego arsenału. Daje to kwotę 8,9 mld dol. Zawierają się w niej wydatki na szeroko zakrojony program budowy nowych okrętów podwodnych (typu Dreadnought) oraz modernizację międzykontynentalnych rakietowych pocisków balistycznych (SLBM) typu Trident II.

Rosja posiada 6370 głowic i bomb atomowych. W ostatnich latach Rosja przeznacza ok. 13 proc. swojego budżetu obronnego na modernizację, rozbudowę oraz utrzymanie arsenału atomowego. Według danych instytutu SIPRI, w 2019 r. Rosja mogła przeznaczyć na uzbrojenie atomowe ok. 8,5 mld dol.

Francja posiada 290 głowic i bomb atomowych. W budżecie obronnym na rok 2019 zarezerwowała kwotę 4,8 mld dol. na utrzymanie i modernizację swojego arsenału. Jest to 15 proc. całego francuskiego budżetu obronnego na rok 2019.

Indie posiadają ok. 150 głowic i bomb atomowych. Indyjskie wydatki na utrzymanie i modernizację arsenału atomowego nie są znane. Zostały oszacowane na podstawie kwot przydzielanych z budżetu obronnego dla organizacji ds. badań i rozwoju systemów obronnych (DRDO) zajmującej się uzbrojeniem atomowym. W 2019 r. Indie prawdopodobnie wydały na swój arsenał i programy ok. 2,3 mld dol.

Czytaj także: US Navy rozważa przedłużenie służby pocisków Trident D5 do roku 2080

Pakistan posiada ok. 160 głowic i bomb atomowych. Na swój arsenał atomowy wydaje ok. 10 proc. całego budżetu obronnego. W 2019 r. mogło to być więc ok. jeden mld dol.

Izrael może posiadać ok. 90 bomb atomowych jednakże publicznie zaprzecza istnieniu jakiegokolwiek programu atomowemu. Dane na temat izraelskich wydatków są czysto szacunkowe i opracowane na bazie wydatków innych państw na arsenał o podobnej wielkości. W 2019 r. Izrael wydatki związane z bronią atomową prawdopodobnie przeznaczył ok. 5 proc. swojego budżetu obronnego, co daje kwotę ok. jednego mld do.

Korea Północna może posiadać ok. 35 bomb i głowic atomowych. Dane na temat wydatków na północnokoreański program atomowy są czysto szacunkowe. Prawdopodobnie jest to ok. 6 proc. całego budżetu obronnego, czyli ok. 620 mln dol.

Raport obejmuje całość wydatków związanych z utrzymaniem obecnego arsenału oraz budową i rozwojem nowego uzbrojenia i środków do jego przenoszenia w dziewięciu krajach posiadających arsenał atomowy. Organizacja korzystała z całej gamy dostępnych źródeł. Do najważniejszych należą raporty oraz statystyki budżetowe. Jednakże w przypadku takich państw jak Chiny, Korea Północna, Indie czy Izrael dane pozostają czysto szacunkowe.

Czytaj także: Pentagon rozpoczyna budowę miniaturowych reaktorów atomowych

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego