Indyjskie MiG-i kończą służbę

Samolot szturmowy MiG-27ML Sił Powietrznych Indii. Fot./Siły Powietrzne Indii.

W bazie lotniczej Dźodhpur w Radżastanie odbyła się uroczystość formalnego wycofania z eksploatacji w Siłach Powietrznych Indii samolotów szturmowych MiG-27ML.

Indie na początku lat 80. zakupiły samoloty MiG-27ML wraz z prawami do ich licencyjnej produkcji. Jest to eksportowa wersja sowieckiego MiG-a-27M. Pierwszą partię, zbudowaną w zakładach w Irkucku, odebrano w 1984 r., zaś w kolejnym roku uruchomiono ich montaż w zakładach HAL w Nasik. Początkowo był to montaż z zestawów dostarczonych z ZSRS, potem udział lokalnej produkcji systematycznie zwiększał się.

Dostawy trwały do 1996 r. Łącznie Indie otrzymały 210 MiG-ów-27ML.

Czytaj także: Indie zatwierdziły zakup kolejnych Neptune’ów

Od marca 2009 r. liczba maszyn w linii zaczeła systematycznie spadać, co było związane z wprowadzaniem do służby wielozadaniowych maszyn Suchoj Su-30MKI. Drugim powodem było wyczerpywanie się resursów technicznych maszyn. Pomimo tego jeszcze w 2015 r. władze Indii rozważały modernizację części samolotów.

W ciągu wieloletniej eksploatacji indyjskie lotnictwo utraciło w wypadkach i podczas działań bojowych przynajmniej 36 MiG-ów-27ML, ostatni 31 marca 2019 r. Po wycofaniu indyjskich maszyn ostatnim formalnym użytkownikiem MiG-ów-27 pozostały Siły Powietrzne Kazachstanu, dysponujące ok. 10 maszynami, aczkolwiek od 2018 r. znajdują się one w rezerwie.

Czytaj także: Indie kupują rosyjskie S-400

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Kolejne ACV dla Marines

Koncern BAE Systems podpisał umowę dotyczącą produkcji kolejnej partii kołowych pływających transporterów opancerzonych rodziny ...

Leopard 2PL. Fot./PGZ

Kolejne czołgi Leopard2PL wyruszają do Wesołej

W Zakładach Mechanicznych „Bumar-Łabędy” zakończył się formalny proces odbioru kolejnej partii czołgów Leopard 2PL. ...

Otwarcie nowej linii montażowej F-16

W Greenville w stanie Karolina Południowa odbyła się uroczystość otwarcia nowej linii montażowej wielozadaniowych ...