Nowa broń Kima

Fot./Bloomberg

Korea Północna przeprowadziła testy nowej „sterowanej” broni taktycznej.

Pjongjang nie poinformował jednak, co dokładnie zostało przetestowano. Oficjalna agencja prasowa Korei Północnej KCNA podała jedynie, że w trakcie prób „sprawdzono jej zaprojektowane wskaźniki, które zostały wysoko ocenione za szczególną metodę nakierowania lotu i mocną głowicę”.

Kim Dzong Un nazwał testy „bardzo ważkim” wydarzeniem dla swojej armii.

Miesiąc wcześniej amerykańskie National Public Radio informowało o prowadzonych w Korei Północnej przygotowaniach do startu jakiejś rakiety. Możliwe, że kosmicznej. Wskazywały na to analizy powstałe w oparciu o zdjęcia satelitarne poligonu w Sanumdong. Jednak obecnie Waszyngton odmówił komentarzy na temat najnowszych testów, a jedynie poinformował że Biały Dom „wie o nich”. Najprawdopodobniej więc nie były to próby broni mogącej zagrozić terytorium USA.

Za to amerykańscy sojusznicy położeni bliżej Korei Północnej okazują zaniepokojenie. Sekretarz generalny japońskiego gabinetu ministrów Yoshihide Suga oświadczył, że rząd w Tokio „z dużym zaniepokojeniem przyjmuje tego rodzaju wiadomości”.

– Zajmujemy się zbieraniem i analizowaniem wszelkich dostępnych danych – dodał.

Agencja Reuters poinformował, że od czasu nieudanego szczytu Kim-Trump w Hanoi w lutym obecne testy broni są pierwszymi o jakich poinformował Pjongjang.

Według anonimowych źródeł dyplomatycznych w Hanoi Trump po raz pierwszy osobiście wyjaśnił Kimowi co rozumie przez pełną denuklearyzację jego kraju. A był to całkowity demontaż „infrastruktury atomowej” służącej do projektowania, produkcji i testowania takiej broni, natychmiastowe przerwanie produkcji i udoskonalania broni chemicznej oraz biologicznej, a także likwidację wszystkich rakiet balistycznych, poligonów startowych i związanych z tym urządzeń. Spotkanie obu przywódców zostało przerwane, ale od tego czasu Pjongjang powstrzymywał się od jawnie agresywnych działań.

 

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Europa buduje nowe korwety

Spółka Naviris i hiszpańska państwowa grupa stoczniowa Navantia zawarły porozumienie (MoU, Memorandum of Understanding) ...

Czechy dołączyły do MMTF

Republika Czeska przystąpiła do międzynarodowej inicjatywy Multinational Multirole Tanker Fleet (MMTF). Polega ona na ...

Bezzałogowy pojazd bojowy rodziny Szturm. Rys./UWZ.

Nowe rosyjskie wozy bojowe systemu Szturm

Zakłady w Urałwagonzawodzie w Niżnym Tagile rozpoczęły kompletowanie prototypów bezzałogowych pojazdów bojowych i wsparcia ...