Australia kupuje samoloty walki elektronicznej

Samoloty Gulfstream G550 są często wykorzystywane jako baza do specjalistycznych maszyn wojskowych, w tym rozpoznania i walki elektronicznej. Fot./Gulfstream.

Australia kupiła cztery samoloty walki elektronicznej Gulfstream G550 dla Royal Australian Air Force. Maszyny otrzymają oznaczenie MC-55A Peregrine.

Program zakupu, konwersji i dostawy samolotów Gulfstream G550 ma wartość 2,46 mld dolarów australijskich. MC-55A dołączą do maszyn E/A-18 G Growler, które już są eksploatowane przez RAAF do zadań walki elektronicznej i przełamania obrony przeciwlotniczej. Bazą macierzystą samolotów ma zostać Edinburgh w południowej części kraju.

Procedura zakupu samolotów rozpoczęła się na początku 2017 r. Australia otrzymała zgodę Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych

Wówczas Departament Stanu Stanów Zjednoczonych ogłosił zgodę na potencjalną sprzedaż Australii pięciu samolotów wraz z wyposażeniem specjalistycznym. Wartość kontraktu oszacowano wówczas na kwotę 1,3 mld dol.  Co ciekawe, już w czerwcu 2018 r., Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i firma L3 Communications podpisali kontrakt w sprawie produkcji i dostawy do nieujawnionego klienta dwóch samolotów G550 z wyposażeniem specjalnym. Już wówczas informowano, że będzie nim Australia.

Czytaj także: AMRAAM-y dla australijskich NASAMS-ów

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Jelcz 862

Nowe pojazdy dla Wojska Polskiego

28 stycznia br. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował o rozpoczęciu negocjacji z firmą Cargotec Poland. ...

Damen zwodował okręt dla Pakistanu

W rumuńskiej stoczni koncernu Damen odbyła się uroczystość wodowania korwety wielozadaniowej budowanej na zamówienie ...

Polska wyprodukuje rakiety do systemu Patriot

Do końca roku producent patriotów sfinalizuje kluczowe kontrakty offsetowe w Polsce związane z pierwszym ...