Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 22.06.2025 10:32 Publikacja: 06.10.2022 14:04
Przeciwlotniczy zestaw rakietowy KP-SAM Shingung z pociskiem Chiron Wojsk Lądowych Republiki Korei.
Foto: Siły Zbrojne Republiki Korei
Tytuł mówi niemal wszystko – na podstawie „tajnego" porozumienia Seulu, Waszyngtonu i Pragi, Kijów otrzymać miałby południowokoreańskie uzbrojenie.
Spiritus movens całego przedsięwzięcia miałyby być Stany Zjednoczone, które ponoć nakłoniły Republikę Korei do dostawy uzbrojenia – wg doniesień iDNES.cz wartego 75 mld CZK, czyli ok. 2,9 mld dolarów – Ukrainie. Za uzbrojenie zapłacić miałyby Stany Zjednoczone, natomiast w całej transakcji w roli tzw. słupa wystąpić miałyby Czechy, formalnie kupując południowokoreańską broń, a następnie przekazując ją w darze Kijowowi. Według iDNES.cz chodzi przede wszystkim o rakietowe zestawy przeciwlotnicze LIG Nex1 KP-SAM Shingung z pociskami Chiron, a także niesprecyzowaną amunicję artyleryjską (czes. munice do děl). Pociski kierowane Chiron powstały w Republice Korei z wykorzystaniem rozwiązań sowieckich/rosyjskich pocisków 9M39 Igła, produkowanych przez spółkę LIG Nex1 dzięki rosyjskiemu transferowi technologii. Aczkolwiek południowokoreański pocisk jest nieco większy i cięższy, w związku z tym zestaw nie jest przenośny, ale wykorzystuje lekką wyrzutnię kolumnową, podobnie jak np. MBDA Mistral. Dostawa KP-SAM z Chironami byłaby zatem swoistą ironia losu, a jeśli cała historia jest prawdziwa, oznacza też, że południowokoreańska mutacja Igły najwyraźniej jest lepsza niż amerykańskie Stingery wg samych Amerykanów.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów...
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwi...
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposaż...
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedzia...
VELUX Polska, obchodząca w tym roku 35-lecie obecności na rynku jest jedną z tych firm, które współtworzyły polską branżę budowlaną. Od podstaw budowała kategorię użytkowych poddaszy, inwestując w przemysł, rozwijając lokalnych dostawców i kształtując standardy zrównoważonego rozwoju.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii k...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas