Aktualizacja: 16.02.2025 14:54 Publikacja: 02.06.2022 15:28
Niemcy deklarują przekazanie Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM.
Foto: Diehl Defence
Decyzja miała zapaść „niedawno". Ma to być wg Scholza „najnowocześniejszy system powietrzny, jaki mają Niemcy", notabene niewprowadzony dotąd do uzbrojenia Bundeswehry. Według niemieckich mediów, już w maju rozważano przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy systemów IRIS-T SLM. Najprawdopodobniej chodzi więc o tę wersję, nie wiadomo jednak, ile zestawów (baterii?) przekaże Berlin. Niemiecki dziennik „Bild" podawał w połowie maja, że Kijów docelowo chciałby „pozyskać" nawet 10 takich zestawów. Miałyby one zapewnić zdolność do zwalczania celów powietrznych w odległości do 40 km od wyrzutni i poruszających się na wysokości do 20 km. Za jego pomocą możliwe byłoby zabezpieczenie ukraińskich wojsk lub obiektów o dużym znaczeniu przed załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi, ale także przed pociskami manewrującymi, a nawet przeciwradiolokacyjnymi. Czas dostawy będzie zapewne długi, ponieważ sprzęt trzeba będzie wyprodukować, mało prawdopodobne jest przekazanie Ukrainie elementów zestawów IRIS-T SLM kompletowanych na zamówienie Egiptu na podstawie umowy z 2018 r.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Euro Styl z Grupy Dom Development realizuje kilka inwestycji premium w wyjątkowych lokalizacjach blisko centrum Gdańska. Utrzymane w industrialnym klimacie Doki powstają na postoczniowych terenach, gdzie rodzi się nowa, prestiżowa dzielnica Młode Miasto. Esencja i Jaskółcza to z kolei Dolne Miasto - historyczna część śródmieścia, którą okalają wody Motławy. Powstająca tam Esencja wyróżnia się piękną architekturą ze zdobioną elewacją o niespotykanych detalach. Z okien jej apartamentów mamy widoki na wody Nowej Motławy i panoramę Głównego Miasta. Z kolei Jaskółcza urzeka swoim eleganckim stylem nawiązującym do historycznej, kamienicznej zabudowy tego obszaru.
MSWiA chce tak zmienić przepisy dotyczące repatriacji, aby stworzyć warunki do powrotu większej liczby osób o polskich korzeniach do kraju.
Po niemieckim koncernie Rheinmetall, także francuski Thales otworzy fabrykę na Ukrainie. Będzie produkować sprzęt wojskowy z najwyższej technologicznej półki.
Niemiecka sieć supermarketów wywołała konsternację wśród klientów we wschodnim Londynie. Aldi wprowadził innowacyjne rozwiązanie: pobiera opłatę w wysokości 10 funtów od klientów za samo wejście do sklepu — informuje „Polish Express”.
Amerykański historyk Timothy Snyder uważa, że celem Elona Muska jest kolonizacja Europy. W tym celu, posługując się partiami populistycznymi w rodzaju AfD, atakuje instytucje polityczne, aby je osłabić i zniszczyć.
Kreml przygotowuje całkowity zakaz eksportu benzyny z Rosji po serii celnych ukraińskich uderzeń w największe rosyjskie rafinerie. Zakłady wstrzymały produkcję. W Rosji brakuje około 10 proc. mocy przerobowych.
Według wulkanologów z US Geological Survey, nieustannie monitorujących zagrożenia geologiczne, czynny wulkan w pobliżu najludniejszego miasta na Alasce może być na skraju erupcji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas