Aktualizacja: 14.11.2024 22:20 Publikacja: 02.06.2022 15:28
Niemcy deklarują przekazanie Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM.
Foto: Diehl Defence
Decyzja miała zapaść „niedawno". Ma to być wg Scholza „najnowocześniejszy system powietrzny, jaki mają Niemcy", notabene niewprowadzony dotąd do uzbrojenia Bundeswehry. Według niemieckich mediów, już w maju rozważano przekazanie Siłom Zbrojnym Ukrainy systemów IRIS-T SLM. Najprawdopodobniej chodzi więc o tę wersję, nie wiadomo jednak, ile zestawów (baterii?) przekaże Berlin. Niemiecki dziennik „Bild" podawał w połowie maja, że Kijów docelowo chciałby „pozyskać" nawet 10 takich zestawów. Miałyby one zapewnić zdolność do zwalczania celów powietrznych w odległości do 40 km od wyrzutni i poruszających się na wysokości do 20 km. Za jego pomocą możliwe byłoby zabezpieczenie ukraińskich wojsk lub obiektów o dużym znaczeniu przed załogowymi i bezzałogowymi statkami powietrznymi, ale także przed pociskami manewrującymi, a nawet przeciwradiolokacyjnymi. Czas dostawy będzie zapewne długi, ponieważ sprzęt trzeba będzie wyprodukować, mało prawdopodobne jest przekazanie Ukrainie elementów zestawów IRIS-T SLM kompletowanych na zamówienie Egiptu na podstawie umowy z 2018 r.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Hiszpanie udowodnili, że niezawodność i stabilny rozwój są kluczem do zaufania, jakim obie marki darzą klienci.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Rzecznik MSZ Ukrainy zapewnił, że jego kraj nie zamierza pozyskiwać broni atomowej.
Jest lato 1986 r. Jadę Karakorum Highway przez malowniczą dolinę rzeki Indus. Korzystam z usług Imrana, kierowcy i przewodnika. Pochodzi z górskiej wioski w dolinie Hunzy, gdzie czas płynie wolniej.
Współczesne Chiny czerpią siłę z mitu Mao Zedonga oraz sukcesu pragmatycznych reform Deng Xiaopinga. Są światowym mocarstwem. Ale autorytaryzm Xi Jinpinga i Komunistycznej Partii Chin pogłębia się.
Rosyjskie wojsko odebrało wytwórni filmowej „Mosfilm” 28 czołgów T-55. Poradziecki sprzęt potrzebny jest Rosjanom do działań ofensywnych na froncie w Ukrainie.
15 listopada w Narodowym Forum Muzyki rozpocznie się 21. Festiwal Jazztopad, znany z promowania wielkich osobowości jazzu, jak i nowych artystów, często w Polsce jeszcze nieznanych.
Wizz Air ogłosił dzisiaj, że doda piąty samolot do bazy na lotnisku w Krakowie i przywróci szóstą maszynę w Katowicach. Potrzebuje ich, bo zamierza uruchomić nowe trasy z tych miast.
Do 10 listopada klienci Travelplanet.pl zarezerwowali ponad 15 procent wyjazdów wakacyjnych więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej – podaje ten agent turystyczny. Być może zachęciła ich niższa niż, przed rokiem, cena.
W lutym sędzia Bénédicte de Perthuis zdecyduje, czy pozbawić liderkę Zjednoczenia Narodowego (ZN) prawa do udziału w wyborach prezydenckich w 2027 roku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas