Niemiecki dziennik „Bild" podał również, że Kijów wyraził zainteresowanie pozyskaniem (nie sprecyzowano, czy chodzi w tym przypadku o bezpłatne przekazanie, zakup czy też inną formę udostępnienia sprzętu do użytkowania) docelowo 10 zestawów systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM. Tyle tylko, że na ich wyprodukowanie i dostarczenie firma Diehl Defence mogłaby potrzebować od trzech do czterech lat. Jeżeli więc pierwsze elementy systemu miałyby zostać wprowadzone do eksploatacji przez Ukraińców już w listopadzie br., to musiałyby one pochodzić z zasobów własnych przedsiębiorstwa.

Sama firma Diehl Defence dysponuje sprzętem, który może zostać dostarczony Ukrainie. Jest ona również gotowa do rozpoczęcia szkolenia w momencie, gdy niemiecki rząd zatwierdzi przekazanie stronie ukraińskiej systemu obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM.

System IRIS-T SLM charakteryzuje się zasięgiem do 40 km i zdolnością zwalczania celów powietrznych lecących na wysokości do 20 km. Jest przeznaczony do zwalczania samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych oraz pocisków manewrujących i przeciwradiolokacyjnych. IRIS-T SLM uzupełnia w portfolio produktów Diehl Defence system obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu IRIS-T SLS. Ponadto w fazie rozwoju znajduje się system dalekiego zasięgu IRIS-T SLX. Pocisk systemu IRIS-T SLS jest wyposażony w termiczny układ samonaprowadzania, natomiast efektory IRIS-T SLM i IRIS-T SLX, w aktywny radiolokacyjny układ samonaprowadzania.

W publikacji prasowej nie sprecyzowano, co oznacza „10 zestawów", których pozyskaniem, jakoby, jest zainteresowana Ukraina. Zaznaczmy jednak, że standardowa jednostka ogniowa systemu IRIS-T SLM oferowana przez Diehl Defence potencjalnym klientom składa się z: trzech wyrzutni pocisków IRIS-T SLM (każda ma osiem pojemników transportowo-startowych z pociskami) przenoszonych przez platformę kołową, jednej stacji radiolokacyjnej (standardowo oferowany jest radar Hensoldt TRML-4D z anteną aktywną AESA, ponadto trwają prace nad integracją systemu z radarem pasywnym Hensoldt TWINVIS na platformie kołowej i mobilnego taktycznego centrum dowodzenia.