Eksport broni wystrzelił dzięki krabom

Huta Stalowa Wola i jej rekordowy kontrakt na dostawy samobieżnych aramatohaubic dla Ukrainy stał się w tym roku lokomotywą która napędza polski eksport broni. W czołówce eksporterów PGZ są też Maskpol, producent kuloodpornych osłon i amunicyjno-rakietowe Mesko.

Publikacja: 06.12.2023 18:51

Eksport broni wystrzelił dzięki krabom

Foto: Fotorzepa/ Michał Walczak

To wojna za naszą wschodnia granica sprawiła, że przychody Polskiej Grupy Zbrojeniowej z zagranicznej sprzedaży broni, środków bojowych i sprzętu wojskowego sięgnęły w tym roku ( do końca października) bezprecedensowej kwoty 1,7 mld zł. Jak mówią przedstawiciele zarządu PGZ końcówka roku, kiedy finalizowane są zwykle ostatnie transakcje, ten imponujący rezultat zapewne jeszcze znacząco podniesie. Prognozy na przyszły rok są także optymistyczne, polski eksport broni powinien sięgnąć co najmniej 2,25 mld zł.

HSW na czele

To już pewne: absolutnym liderem specjalnego eksportu jest i zapewne pozostanie w kolejnym sezonie HSW. To zasługa zawartego w zeszłym roku kontraktu z Kijowem na dostawy 54 haubic krab wraz z towarzyszącym działom setek pojazdów dowodzenia i wsparcia amunicyjnego i technicznego składających się na kompletny system dalekosiężnej broni. Wartość „krabowej” umowy sięga 2,7 mld zł i jest rekordowa w skali całej rodzimej zbrojeniówki. Ostatnio, na spotkaniu z dziennikarzami szefowie PGZ sugerowali, że być może import stalowowolskiej AHS 155 mm ukraińscy partnerzy jeszcze zechcą zwiększyć w najbliższym okresie. I nie ma tu przypadku.

Czytaj więcej

Koreańska broń zderzyła się z polskimi krabami

Ukraińscy wojskowi chwalą działa z HSW wyposażone w doskonały systemem kierowania ogniem Topaz ( komputer artyleryjski stworzyła ożarowska Grupa WB). Twierdzą, że polskie haubice krab to broń „nie do zajechania” która na głowę bije zachodnie konstrukcje. Imponuje celnością i legendarną już odpornością na surowe, frontowe warunki. Nic dziwnego, że chcą jej więcej.

Zresztą w samej podkarpackiej, artyleryjskiej Hucie kraby pozostają oczkiem w głowie, to dzięki m.in. temu produktowi przychody HSW ze sprzedaży w ciągu ostatnich 8 lat wzrosły ponad dziesięciokrotnie – z 157,4 mln zł w 2015 r. do 1771,6 mln w 2023 r.

Pełna mobilizacja i inwestycje

Prezes PGZ Sebastian Chwałek zapytany, czy obawy wojska, że HSW nie będzie w stanie wyprodukować w stosownym czasie 160 krabów, by trzeba było podobne haubice importować z Korei – zdecydowanie zaprzeczył.

- Jeśli, otrzymalibyśmy z wyprzedzeniem zlecenie na broń od zamawiającego nie mielibyśmy z jego wykonaniem większego problemu. Huta dziś produkuje ok. 50 AHS 155 Krab rocznie, ale już od dawna trwają w firmie przygotowania do podwojenia produkcyjnych zdolności i osiągnięcia poziomu 110 haubic rocznie. Zresztą potencjał HSW wkrótce wzrośnie dzięki wykupieniu zakładów ciężkich maszyn budowlanych od chińskiej firmy i przejęciu kilkusetosobowej załogi – wyjaśnia prezes PGZ.

Czytaj więcej

Rząd chce dołożyć pieniędzy zbrojeniówce

Huta Stalowa Wola, producent ciężkiej artylerii, dalekonośnych haubic 155 mm i zautomatyzowanych moździerzy Rak a także - wkrótce - dostawca bojowych wozów piechoty Borsuk , samochodów pancernych i docelowy producent niszczycieli czołgów Ottokar-Brzoza, tuż przed wojną w Ukrainie zakończył wartą kilkadziesiąt milionów zł gruntowną technologiczną modernizację przedsiębiorstwa. Dziś te inwestycje okazują się niewystarczające, w tym roku rząd obiecał przeznaczyć co najmniej 600 mln zł na wzmocnienie i rozbudowę podkarpackich zakładów.

Pioruny, trotyl, groty idą w świat

W czołówce liderów produkcji eksportowej w tym roku szefowie PGZ wymieniają także producenta kamizelek kuloodpornych , osłon balistycznych, hełmów, mundurów , odzieży ochronnej i masek przeciwgazowych - „ Maskpol” Konieczki spod Częstochowy. Firma swoje hełmy i kamizelki kuloodporne wysyłała Ukraińcom już w 2014 roku. Teraz osłony antybalistyczne sprzedaje na wielu rynkach, szyje też na wielką skalę nowoczesne mundury. Efekty widać w przychodach: w 2015 r. Maskpol notował przychody ze sprzedaży na poziomie 100 mln zł. w obecnym roku wartość sprzedaży sięgnie 718 mln zł. Rosną nie w tym oczywiście przychody z eksportu. Podobnie jest w Mesko. Głównej amunicyjnej spółce PGZ, wciągu 8 ostatnich lat - także poprzez wzrost zagranicznej sprzedaży udało się podwoić przychody. W tym roku przekroczą one 1060 mln zł.

Prawdziwym hitem eksportowym jest w tym roku są oczywiście stalowowolskie kraby ale nie słabnie zainteresowanie przenośnymi zestawami przeciwlotniczymi Piorun. Firma Mesko nie nadąża z produkcją swoich, sprawdzonych w Ukrainie manpadsów. Trafiły one również w sporej liczbie do USA, Estonii, Norwegii, a we wcześniejszej wersji Grom – także na Litwę. Znaczący eksport modułowych automatycznych karabinków Grot ( wartości prawie 60 mln zł) do „jednego z krajów afrykańskich”, zapewne Nigerii zanotowała Fabryka Broni Radom. ”Łucznik” sprzedaje swoje karabiny zagranicznemu kontrahentowi wraz z granatnikiem podwieszanym i pełnym zestawem oprzyrządowania celowniczego z warszawskiego Przemysłowego Centrum Optyki.

Na Wschód ale też praktycznie na cały świat – w tym do głównego odbiorcy Stanów Zjednoczonych Ameryki wysyłany jest bardzo ceniony polski trotyl z bydgoskiego Nitro-Chemu. Niemal 90 proc. z wytwarzanych co roku ok. 10 ton polskiego TNT trafia za granicę, na globalne rynki.

To wojna za naszą wschodnia granica sprawiła, że przychody Polskiej Grupy Zbrojeniowej z zagranicznej sprzedaży broni, środków bojowych i sprzętu wojskowego sięgnęły w tym roku ( do końca października) bezprecedensowej kwoty 1,7 mld zł. Jak mówią przedstawiciele zarządu PGZ końcówka roku, kiedy finalizowane są zwykle ostatnie transakcje, ten imponujący rezultat zapewne jeszcze znacząco podniesie. Prognozy na przyszły rok są także optymistyczne, polski eksport broni powinien sięgnąć co najmniej 2,25 mld zł.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Modernizacja Sił Zbrojnych
Pierwsze koreańskie lekkie myśliwce z szachownicami