Polski przemysł obronny przegrywa wyścig o zbrojenie Ukrainy

Polska, która jest prymusem bezpośrednich dostaw uzbrojenia dla Kijowa, spóźnia się z budowaniem przyczółków dla długofalowej współpracy z przemysłem obronnym Ukrainy.

Publikacja: 19.09.2023 16:36

Karabinek automatyczny MSBS Grot.

Karabinek automatyczny MSBS Grot.

Foto: Fot./WOT

A w perspektywie następnych dekad właśnie nad Dnieprem postanie jeden z największych w regionie rynków dla nowoczesnego sprzętu wojskowego.

Bezprecedensowa skala pomocy, istniejące wcześniej, jeszcze przed wojną relacje ośrodków badawczo rozwojowych i zwłaszcza doświadczenia z użycia nowego polskiego uzbrojenia do odpierania agresji Kremla w Ukrainie predestynowały naszą zbrojeniówkę do zajęcia czołowego miejsca w wyścigu o wpływy na ukraińskim rynku i budowaniu długofalowej, przemysłowej współpracy.

- Wydaje się, że przesypiamy krytyczny moment inicjowania i budowania trwałych kooperacyjnych relacji – twierdzą analitycy Fundacji im Kazimierza Pułaskiego autorzy najnowszego raportu oceniającego obecny stan polsko-ukraińskiej współpracy w przemyśle zbrojeniowym.

Ogromne potrzeby, eksportowy potencjał

- Z naszych ocen wynika, że skuteczniejsi w budowaniu pozycji i inicjatywach współpracy obronnej są w Ukrainie Niemcy i Brytyjczycy. To oni zdają się lepiej dostrzegać potrzeby i potencjał inwestycyjny Ukrainy. A trzeba pamiętać, że potrzeby zbrojeniowe Kijowa, nawet po wygaśnięciu obecnego gorącego konfliktu, będą u naszego wschodniego sąsiada i partnera ogromne. Od dostaw nowoczesnej broni dla podnoszenia bieżącego potencjału sił zbrojnych Ukrainy po pilne zastępowanie starego sprzętu i modernizację broni pancernej czy artyleryjskiej w przyszłości – mówi dr Tomasz Smura, analityk militarny i wiceprezes Fundacji im. K. Pułaskiego.

- Warto także pamiętać, że już przed napaścią Putina Ukraina przez całe dekady była jednym z największych – w skali globalnej – eksporterów broni a w krajach które używały i nadal użytkują sprzętu postradziecki, ma nadal cenne kontakty – dodaje dr Smura.

Najnowszy raport Fundacji Pułaskiego jest wyjątkowo wartościowy bo nie ogranicza się do analizy obecnej sytuacji wojennej i bieżących potrzeb obronnych Polski i Ukrainy , ale dostrzega obszary które mogłyby być polem trwałych inwestycji i wieloletniej technologicznej współpracy obu krajów, także z możliwością potencjalnego korzystnego eksportu uzbrojenia na rynkach trzecich w przyszłości np. po wojnie.

Sprzęt pancerny i bezpilotowce

Dariusz Materniak jeden z współautorów raportu nie ma wątpliwości, że warto pospieszyć się z budowaniem wespół w ukraińskim przemysłem i jego ośrodkami badawczo rozwojowymi trwałej kooperacji w dziedzinie sprzętu pancernego i broni artyleryjskiej ale także techniki bezzałogowych statków powietrznych i zdalnie kierowanych pojazdów lądowych czy morskich. Drony, różnego typu, od prostych , adaptowanych do walki cywilnych urządzeń po zaawansowane, uderzeniowe bezpilotowce – to wielkie odkrycie obecnego wojennego starcia nad Dnieprem – twierdzi analityk.

Dziś zdalnie sterowane pojazdy – roboty pola walki już ewakuują spod nieprzyjacielskiego ognia rannych ukraińskich żołnierzy – ilustruje ekspert.

Dariusz Materniak przypomina, że w niedalekiej przeszłości polscy konstruktorzy i jednostki badawcze próbowały nawiązać z ukraińskimi odpowiednikami bezpośrednie relacje w dziedzinie broni rakietowej i amunicji precyzyjnej. W kilku przypadkach była to kooperacja owocna. Teraz należałoby iść w tym kierunku i pogłębiać współpracę. Doświadczenia ukraińskie w dziedzinie budowy rakiet balistycznych można by wykorzystać do tworzenia wyjątkowo potrzebnych - teraz i w powojennej przyszłości- instalacji satelitarnego rozpoznania a także rozwijania technologii kierowanych pocisków obrony powietrznej czy przeciwpancernej.

Grot i unijne finansowanie

Po wysłaniu Ukraińcom dużej partii modułowych karabinków Grot i pozytywnych doświadczeniach z użyciem radomskiego automatu MSBS natychmiast pojawiło się jeszcze jedno pole przemysłowej współpracy – dostarczenia Ukraińcom nie tylko karabinówm ale całego osprzętu m.in. optycznego czy elektronicznego - towarzyszącego nowoczesnemu systemowi broni strzeleckiej.

- Mówimy o rozwijaniu technologii i dostawach różnych elementów indywidulanego żołnierskiego wyposażenia i to dostarczanego w ogromnej skali. Dziś armia ukraińska to ok. 700 tys. żołnierzy pod bronią, a z pozostałymi formacjami mundurowymi nawet 1 mln obrońców. A w Kijowie mówi się o potrzebie zwiększenia liczebności wojska o kolejnych kilkaset tys. - podkreśla Dariusz Materniak.

Paulina Zamelak, współautorka raportu, zwraca uwagę na niedoceniany aspekt finansowania obronnych innowacji i potencjalnych wspólnych polsko-ukraińskich prac badawczych w dziedzinie tworzenia nowoczesnych technologii wojskowych i rozwiązań podwójnego przeznaczenia.

- Ukraina , jako kraj aspirujący do Unii Europejskiej, jest już oficjalnie uznanym partnerem takich instytucji jak m. in. Europejska Agencja Obrony (EDA) – mówi ekspertka.

To zaś otwiera możliwości dofinansowania przez Brukselę projektów wojskowych w których instytucje badawcze z kilku unijnych krajów współpracujące z ukraińskimi konstruktorami podejmą się opracowania nowatorskich systemów uzbrojenia.

- W grę wchodzi możliwość wykorzystania miliardów euro z funduszu obronnego Wspólnoty – mówi Paulina Zamelak.

A w perspektywie następnych dekad właśnie nad Dnieprem postanie jeden z największych w regionie rynków dla nowoczesnego sprzętu wojskowego.

Bezprecedensowa skala pomocy, istniejące wcześniej, jeszcze przed wojną relacje ośrodków badawczo rozwojowych i zwłaszcza doświadczenia z użycia nowego polskiego uzbrojenia do odpierania agresji Kremla w Ukrainie predestynowały naszą zbrojeniówkę do zajęcia czołowego miejsca w wyścigu o wpływy na ukraińskim rynku i budowaniu długofalowej, przemysłowej współpracy.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki