Mocarne Herkulesy instalują swoją bazę w Poznaniu

Amerykańskie zakłady BAE Systems w Yorku (Pensylwania) i Anniston (Alabama) szykują w stolicy Wielkopolski, we współpracy z Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi, bazę obsługową potężnych pojazdów techniczno-ewakuacyjnych M88A2 Hercules – ciężkich wozów ratowniczego wsparcia dla polskich czołgów Abrams.

Publikacja: 19.09.2023 10:03

M88A2 Hercules

M88A2 Hercules

Foto: materiały prasowe

Zamówienie na 26 fabrycznie nowych herkulesów - wozów zabezpieczenia technicznego które mają z opresji na polu walki ratować zakontraktowane dla Sił Zbrojnych RP abramsy to element podpisanego wiosną zeszłego roku kontraktu z USA na zakup 250 najnowszych amerykańskich czołgów M1A2 SEPv3. Czołgi techniczne Hercules wartości 128 mln dol., podobnie jak abramsy kupiliśmy wówczas ze stałą ceną w trybie Foreign Military Sales (FMS) czyli w procedurze eksportu uzbrojenia dla krajów sojuszniczych USA.

Na razie, aby przyspieszyć wprowadzanie ciężkiej techniki w postaci M88A2 Hercules do polskiej armii dostarczane są do Sił Zbrojnych RP używane wozy techniczne z zasobów US Army. Do Poznania przed wakacjami trafiły już 3 pierwsze ciężkie czołgi wsparcia technicznego, 12 kolejnych używanych Herculesów dotrze nad Wartę, do swojego nowego polskiego „domu" jeszcze w tym roku – zapewnia i Paul Zukowski dyrektor ds. rozwoju biznesu na Europę w amerykańskim oddziale firmy BAE Systems Inc.

Gotowi do produkcyjnej współpracy

Dyr. Zukowski podczas niedawnych targów obronnych MSPO w Kielcach nie mógł się nachwalić doskonałych relacji z partnerami przemysłowymi i gospodarzami z Wielkopolski.

- Współpraca z kadrą Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych jest perfekcyjna i nie mogłaby być lepsza – komplementował Zukowski. Przedstawiciel BAE Systems Inc. podkreślał, że w nowej poznańskiej bazie herculesów trwa urządzanie nie tylko technicznego zaplecza obsługowego dla przyszłej polskiej floty M88A2 - a już wiadomo iż w latach 2025-26 dostarczonych zostanie wprost z fabryk w Stanach 26 nowych czołgów technicznych - ale tworzone są podstawy do przygotowania polskich załóg , czyli polowych zespołów odpowiedzialnych za ewakuację i naprawy sprzętu w warunkach polowych czyli mówiąc wprost - w warunkach realnego pola walki.

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

M88A2 Recovery Vehicle „Hercules".

materiały prasowe

- Chcemy być także gotowi do rozszerzenia naszej działalności w Polsce gdyby w przyszłości zapadły decyzje o pogłębieniu i rozszerzeniu współpracy przemysłowej o zadania modernizacyjne czy ew. produkcję w waszym kraju komponentów do M88A2 - tłumaczy dyr. Zukowski

Potęga na gąsienicach

Potęga pojazdu M88A2 w pełni uzasadnia nazwę samobieżnego ratowniczego kolosa. Opancerzony herkules BAE Systems jest w stanie pod ostrzałem nieprzyjaciela ewakuować i dostarczyć do polowego serwisu unieruchomione podczas akcji pojazdy o masie nawet 70 ton. Eksperci militarni doceniają zalety amerykańskiego giganta.

- W polskich warunkach M88A2 Hercules będzie w stanie nieść pomoc wszystkim ciężkim i średnim pojazdom bojowym w które wyposażone są (i będą w przyszłości) wojska zmechanizowane Sił Zbrojnych RP – twierdzą.

Nie trzeba dodawać iż M88A2 Recovery Vehicle „Hercules" został specjalnie zaprojektowany do bezpiecznego holowania i wyciągania z kłopotów przede wszystkim kilkudziesięciotonowych abramsów ale także innych wozów bojowych, podnoszenia przewróconych pojazdów, operacji wymiany jednostek napędowych typu power-pack, czy podnoszenia masywnych wież czołgowych. M88A2 może wykorzystać do operacji ewakuacyjnych i transportowych solidny wysięgnik o udźwigu 31,75 ton, dysponuje też wyciągarką do holowania wozów o masie do 63,5 t z liną o długości 85,3 m, ma też na pokładzie pomocniczą wyciągarkę 2,7-tonową, wspierającą pracę głównej wyciągarki.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego