Izraelskie haubice i wyrzutnie rakiet osłonią Danię

Firma Elbit Systems dostarczy samobieżne armatohaubice kal. 155 mm Atmos i systemy rakietowe ziemia – ziemia Puls z różnymi wariantami pocisków niekierowanych i kierowanych o maksymalnym zasięgu 300 km „ jednemu z krajów członkowskich NATO" - poinformował izraelski prywatny koncern zbrojeniowy.

Publikacja: 03.03.2023 11:36

Izraelskie haubice i wyrzutnie rakiet osłonią Danię

Foto: materiały prasowe

Nieoficjalne źródła podają, ze beneficjentem wartego 252 mln dol. zamówienia jest duńska armia.

Firma Elbit Systems prawdziwy potentat zbrojeniowy, dostawca precyzyjnej broni artyleryjskiej, wojskowych rozwiązań elektronicznych i producent rodziny dronów bojowych i rozpoznawczych Hermes ujawnił, że w ramach pierwszego kontraktu o wartości 119 milionów dol. , Elbit dostarczy samobieżne armatohaubice Atmos (Autonomous Truck Mounted Howitzer) kalibru 155 mm z lufą o długości 52 kalibrów, w liczbie odpowiadającej batalionowi. Kontrakt będzie realizowany przez dwa lata.

Atmos znany w Jelczu

W ramach drugiej umowy, wartej 133 mln dol. przewidziano dostawy dwóch baterii wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Puls z pakietem pocisków w kilku wariantach. Realizacja tej umowy powinna się zakończyć w ciągi trzech lat.

Modułowy system artyleryjski Atmos to sprawdzona w walce haubica na podwoziu kołowym, zdolna do odpalania wszystkich używanych w armiach NATO rodzajów pocisków kalibru 155 mm. W wypadku standardowej amunicji system Atmos ma zasięg ponad 40 km. Zasięg ten jest zdecydowanie większy w przypadku użycia pocisków z dodatkowym napędem rakietowym typu RAP (Rocket-Assisted Projectiles). Atutem izraelskich haubic Atmos jest nieprzeciętna mobilność i szybkość z jaką broń może mieniać pozycję i osiągać gotowość bojową w terenie. Wszystkie zalety systemu Atmos są dobrze znane w Polsce, zwłaszcza w dolnośląskim Jelczu, gdzie niedawno jeszcze trwały przymiarki i analizy do zastosowania izraelskich rozwiązań w produkcji polskiej kołowej armatohaubicy 155 mm, uzupełniającej w narodowym arsenale artyleryjskim systemy Krab.

Puls odpowiednik himarsów

Wyrzutnia Puls , odpowiednik zamówionych w USA przez Polskę Himarsów produkowana przez Elbit Systems potrafi odpalać niekierowane oraz kierowane pociski o zasięgu od 12 do 300 km. Samą wyrzutnię można łatwo dostosować do różnych istniejących platform kołowych lub gąsienicowych, co pozwala na znaczne obniżenie kosztów utrzymania, szkolenia i eksploatacji tego systemu artyleryjskiego.

- Jesteśmy świadkami wzrostu zapotrzebowania na zaawansowane rozwiązania artyleryjskie wśród sił zbrojnych na całym świecie, w tym również w krajach europejskich i natowskich, w ramach wysiłków tych państw na rzecz zwiększenia skuteczności sił zbrojnych. Nasze sprawdzone operacyjnie systemy to zaawansowane i ekonomiczne rozwiązania odpowiadające na takie potrzeby – komentuje skandynawska transakcję Bezhalel (Butzi) Machlis, prezes i dyrektor generalny Elbit Systems.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego