Innowacyjne przyspieszenie w fabryce piorunów

Nowe stopy wolframowe przydatne w produkcji amunicji, rozwiązania poprawiające „inteligencję" pocisków Piorun i najnowsze technologie rakietowe skarżyskie MESKO chce tworzyć i rozwijać za unijne pieniądze.

Publikacja: 30.11.2022 17:23

Przenośne zestawy GROM/Piorun to jedyna produkowana w Polsce broń precyzyjna. Doświadczenia z nią zw

Przenośne zestawy GROM/Piorun to jedyna produkowana w Polsce broń precyzyjna. Doświadczenia z nią związane są bezcenne, bo można je wykorzystać przy konstruowaniu rodzimych rakiet

Foto: ROMAN BOSIACKI

- Skorzystanie z brukselskich funduszów to jeden ze sposobów zwiększenia aktywności badawczo rozwojowej i podniesienia efektywności procesów produkcyjnych a w efekcie – utrzymania jakości finalnych wyrobów w naszych zakładach – przekonuje Elżbieta Śreniawska prezes Mesko, produktowej dywizji skupiającej spółki amunicyjne i rakietowe Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Szukanie sposobów na zwiększenie produkcji i obniżenie kosztów to obecnie priorytet dla przedsiębiorstwa, które jest głównym rodzimym dostawcą środków bojowych dla Sił Zbrojnych RP.

Piorun hitem eksportowym

Firma nie ujawnia w wojennych czasach konkretnych danych o wielkości produkcji klasycznej amunicji i rakiet ale eksperci nie mają wątpliwości, że MESKO i partnerzy od lutego tego roku pod wpływem zamówień krajowych i eksportowych bezprecedensowo zwiększyli skalę dostaw swoich produktów.

- Bez wątpienia konflikt zbrojny w Ukrainie zwiększył zainteresowanie światowych rynków wyrobami MESKO, co przekłada się na wielkość naszej produkcji. Przedsiębiorstwo podejmuje intensywne działania, aby nadążyć za rosnącymi potrzebami – przyznaje Elżbieta Śreniawska.

- Nasze wyroby, zwłaszcza hit eksportowy czyli zestawy rakietowe Piorun, cieszą się ogromnym uznaniem na całym świecie. Ich skuteczność została sprawdzona podczas obecnego konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą. Siły zbrojne kolejnych państw są zainteresowane ich zakupem, dlatego mogę potwierdzić, iż przygotowujemy kolejne umowy dotyczące sprzedaży tych systemów - podkreśla prezes MESKO.

Celem podniesienie konkurencyjności...

Obecnie spółka szukając sposobów na zwiększenie potencjału produkcyjnego i efektywności aplikuje po środki europejskie w ramach różnych programów operacyjnych, w tym Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego oraz Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedsiębiorstwo skupia się przede wszystkim na przyspieszeniu automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych, innowacjach produktowych (np. opracowaniu nowych stopów metali), cyfryzacji i optymalizacji organizacji pracy oraz rozwoju regionalnego szkolnictwa zawodowego.

Cel jest jeden: stałe podnoszenie konkurencyjności spółki na rynkach światowych – podkreśla Śreniawska.

Prezes Mesko tłumaczy, że wprowadzenie maksymalnie zrobotyzowanych procesów technologicznych spowoduje zwiększenie produkcji, zminimalizuje powstawanie odpadów, podniesie jakość produkowanych wyrobów i przede wszystkim ułatwi dywersyfikację produkcji przedsiębiorstwa.

... i efektywności

Firmę czeka też rewolucja w sferze efektywności energetycznej. - Nie mówimy jedynie o termomodernizacji, a raczej o głębokiej modernizacji energetycznej kilkunastu kluczowych budynków produkcyjnych w Skarżysku Kamiennej i Kraśniku a także wymianie oświetlenia zewnętrznego na terenie zakładu produkcji prochu w Pionkach – tłumaczy pani prezes MESKO.

Dzięki temu w spółkach amunicyjnych i prochowych zatrudniających ok. 2,5 tys. osób polepszą się warunki pracy. Ponadto zmniejszenie zużycia energii cieplnej oraz elektrycznej wpłynie na obniżenie kosztów eksploatacyjnych zmodernizowanych obiektów i terenów - dodaje Elżbieta Śreniawska.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego