19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 15.01.2025 13:35 Publikacja: 18.10.2022 13:10
Lockheed Martin dostarczył 700. pocisk przechwytujący do systemu przeciwrakietowego THAAD.
Foto: US Army lub Lockheed Martin
Produkcja pocisków jest realizowana na potrzeby zarówno Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, jak i odbiorców eksportowych, którzy zakupili system za pośrednictwem federalnej procedury Foreign Military Sales. Obecnie Lockheed Martin realizuje umowy z Arabią Saudyjską i Departamentem Obrony. W bieżącym roku Pentagon złożył zamówienie na dostawę sprzętu do sformowania ósmej baterii THAAD w strukturze US Army, a także przeznaczył ok. 1,7 mld dolarów na produkcję pocisków przechwytujących dla własnych potrzeb i Arabii Saudyjskiej. Pociski przechwytujące są stale rozwijane. W sierpniu br. koncern BAE Systems poinformował o zawarciu umowy na opracowanie i wyprodukowanie czujników podczerwieni nowej generacji, które mają być wykorzystane w głowicach samonaprowadzających pocisków THAAD.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Wydatki Rosji na rozpętaną wojnę, które wzrosły czterokrotnie od czasu inwazji na Ukrainę i osiągnęły poziom rekordowy od czasów sowieckich, w rzeczywistości mogą być znacznie wyższe i sięgnąć 250 mld dol. Grozi to załamaniem nie tylko całej rosyjskiej gospodarki, ale i rosyjskiej bankowości, bo to banki, pod naciskiem Kremla, finansują tanimi kredytami niewydolną zbrojeniówkę.
Konsekwencje zostaną wyciągnięte - mówił minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz o czterech czynnych wojskowych, którzy w ubiegłym roku mieli doprowadzić do zaginięcia min przeciwczołgowych. Grozi im do pięciu lat pozbawienia wolności. To w związku z tą sprawą - jak wyjaśnił szef MON - odwołany został także szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych gen dyw. Artur Kępczyński.
Szeregowy Daniel H., który pod wpływem alkoholu w Mielniku oddał strzały z karabinu, nie tylko został aresztowany, ale też usunięty z wojska. Być może to samo czeka żołnierza, z którym pił.
Szef BBN minister Jacek Siewiera odwiedził państwa nordyckie oraz bałtyckie, aby namawiać do wzmocnienia bezpieczeństwa NATO oraz UE nad Bałtykiem.
Unia Europejska zrozumiała, że musi się zbroić i to najlepiej wspólnie. Na razie spiera się jednak o zasadę „kupuj tylko w UE”.
W 2024 r. francuskie firmy zbrojeniowe podpisały kontrakty eksportowe na 18 mld euro. To ich drugi wynik w historii, dający w światowym rankingu eksporterów drugie miejsce po USA. Największe kontrakty dotyczyły samolotów i okrętów podwodnych.
Szef Inspektoratu Wsparcia gen. dyw. Artur Kępczyński został odwołany ze stanowiska - podaje Ministerstwo Obrony Narodowej.
Joe Biden ma ogłosić w czwartek swój ostatni pakiet wsparcia Ukrainy i sankcji wobec Rosji. W czasie jego prezydentury USA wsparły Ukrainę blisko 62 miliardami dolarów z tytułu pomocy wojskowej i drugie tyle - pomocy budżetowej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas