Aktualizacja: 24.03.2025 01:48 Publikacja: 06.10.2022 14:17
Wizja fregaty typu SIGMA 10514 w odmianie dla Marynarki Wojennej Kolumbii.
Foto: Marynarka Wojenna Kolumbii
Ceremonia zawarcia kontraktu odbyła się na pokładzie lekkiej fregaty ARC Almirante Padilla w Bazie Marynarki Wojennej ARC Bolivar w Cartagenie w Kolumbii. Projekt programu PES (Plataforma Estratégica de Superficie, pol. Strategiczna platforma nawodna) oparty jest na sprawdzonej konstrukcji okrętu SIGMA 10514. Kolumbia planuje nabyć w ramach programu PES cztery fregaty, które zastąpią lekkie fregaty (2100 ton) typu Almirante Padilla (niemieckiego typu FS 1500), które mają zostać wycofane z eksploatacji w 2024 r.
Jednostki te zbudowała stocznia Howaldtswerke-Deutsche Werft w Kiel w latach 80. Pierwsza weszła do służby w 1983 r., a ostatnia rok później. Cała czwórka przeszła modernizację w ramach programu Orion, którego głównym wykonawcą był Thales. Oglądając wizualizacji fregaty SIGMA 10514 oferowanej Kolumbii, można dojść do wniosku, że część uzbrojenia zmodernizowanych jednostek typu Almirante Padilla trafi na ich zmienniczki. Przykładem mogą być choćby 76 mm armaty Leonardo Strales, strzelające amunicją korygowaną w locie DART. To wciąż niezużyty sprzęt, a jego wykorzystanie obniży koszty PES.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Rząd ma szansę stworzyć unikalny model wzmocnienia odporności społecznej na różne zagrożenia, nie tylko ze wschodu. Kluczem jest edukacja.
Jeśli zagrożenie epidemią po jednym powrocie antyszczepionkowców z wakacji eskaluje do międzynarodowego alarmu i trzeba szukać ludzi z kilku samolotów, to pora wypowiedzieć wojnę antyszczepionkowcom. To kwestia bezpieczeństwa kraju, nie światopogląd.
– Rosja coraz śmielej będzie rozszerzała paletę narodów oskarżanych o kolaborację z nazistami. Na tej liście są już Polacy – mówi historyk dr Łukasz Kamiński, dyrektor Ossolineum, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej.
Pod względem militarnym Niemcy to dziś nawet nie cień dawnej potęgi. I nawet wielomiliardowe inwestycje w obronność istotnie tego nie zmienią. Nie ma też co liczyć na to, że za naszymi plecami powstanie pancerna armia gotowa przyjść nam z pomocą w razie rosyjsko-białoruskiej agresji.
Tarcza Wschód będzie jednym z priorytetów unijnej obrony – zdecydowała Bruksela. UE się zbroi i promuje swój przemysł obronny.
Mimo że powstanie międzyresortowego zespołu ds. opracowania strategii dla państwowego sektora obronnego zapowiedziano cztery miesiące temu, to… wciąż go nie ma.
Gdy jest zagrożenie ze strony Rosji i Białorusi, powinny być budowane nie tylko zapory inżynieryjne, ale też pola minowe. Ministrowie państw bałtyckich rekomendują wycofanie się z konwencji ottawskiej, która zakazuje stosowania min przeciwpiechotnych.
Ministrowie obrony Polski, Estonii, Łotwy i Litwy we wspólnym oświadczeniu rekomendują wypowiedzenie Konwencji Ottawskiej. Nasz kraj podpisał ją w 1997 roku, a ratyfikował w 2012. Wyjaśniamy, czym jest Konwencja Ottawska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas