Reklama
Rozwiń

FDI. Cyfrowe fregaty dla Francji i Grecji

W stoczni państwowego koncernu Naval Group w bretońskim Lorient trwa budowa trzech fregat FDI. Pierwsza podniesie banderę francuskiej Marine nationale, kolejne greckiej Polemiko Naftiko.

Publikacja: 22.09.2022 16:58

Fregata Amiral Ronarc'h w doku krytym stoczni Naval Group w Lorient. Po jej wyholowaniu, trafią tam

Fregata Amiral Ronarc'h w doku krytym stoczni Naval Group w Lorient. Po jej wyholowaniu, trafią tam podzespoły dwóch fregat dla Grecji.

Foto: Tomasz Grotnik

W przypadku francuskiej marynarki, okręty powstają w ramach programu FDI (Frégates de défense et d'intervention, fregaty obronno-interwencyjne), znanego wcześniej jako FTI (Frégates de taille intermédiaire, fregaty średniej wielkości). Mają one stanowić uzupełnienie pary fregat przeciwlotniczych typu Horizon i ósemki typu FREMM (sześciu przeciwpodwodnych ASM ‒ Anti-sous-marine i dwóch przeciwlotnicze DA ‒ Défense aérienne), czyli służących lub budowanych okrętów I rangi. Celem jest uzyskanie do 2030 r., przyjętego w opublikowanej w 2013 r. Białej Księdze Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego, stanu 15 jednostek pierwszoliniowych o dużej autonomiczności i sile ognia, zdolnych do samodzielnego operowania w strefach kryzysowych.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego