Teldat znów doceniony przez producenta Patriotów

Amerykański gigant zbrojeniowy Raytheon Technologies wyróżnił polskiego partnera bydgoską firmę Teldat za wzorową współpracę i zarządzanie biznesem w 2021 r. Zamówienia na routery do rakietowych zestawów Patriot otworzyło prywatnej polskiej spółce drogę na globalne rynki.

Publikacja: 07.07.2022 17:29

Nagrody Premier Award informatycy i inżynierowie kujawsko - pomorskiej firmy dostawali od obronnego potentata - Raytheon Missiles & Defense już wcześniej czterokrotnie i w różnych kategoriach – zawsze po bezkompromisowej selekcji wśród tysięcy konkurentów bo tyle jest kooperantów potężnej amerykańskiej grupy technologicznej produkujących systemy rakietowe, radiolokacyjne, a także precyzyjny oręż dla supermyśliwców F-35.

Teldat zwykle otrzymywał od Raytheona laury za solidność, perfekcyjną jakość swoich urządzeń i terminowość dostaw. Dziś bydgoska firma kierowana przez Sebastiana Cichockiego szczyci się awansem do grona stałych dostawców komponentów dla przemysłu zbrojeniowego USA, ale zanim osiągnęła ten status, potwierdzony licznymi certyfikatami, przeszła wcześniej bezwzględną, wieloetapową weryfikację.

Ostra weryfikacja

Bydgoski Teldat na celowniku Raytheona znalazł się niedługo po tym jak Warszawa zdecydowała, że zamówi baterie Patriot dla swojej tarczy antyrakietowej Wisła. Pracownicy Teldatu wspominają, że inżynierowie z kujawsko- pomorskiej spółki mieli już za sobą znaczące dokonania: oferowali armii m.in. „Jaśmin" – zaawansowany teleinformatyczny system zarządzania walką, ale dla Amerykanów nie miało to znaczenia. Zanim zdecydowali się dać szansę wypatrzonym na kieleckich targach MSPO zdolnym programistom z Bydoszczy starannie "prześwietlili" przyszłego polskiego partnera. Zresztą o skrupulatnej weryfikacji kompetencji potencjalnych kooperantów rakietowego koncernu zaczęły szybko w kraju krążyć legendy.

Dziś Teldat za jakość i precyzję dostaw swoich routerów dla wyrzutni Patriot otrzymuje od RT mistrzowskie wyróżnienia ale wszyscy w bydgoskiej firmie pamiętają, że na obecną pozycję spółki musieli rzetelnie zapracować.

- Raytheon, to wymagający klient. Wpierw całe trzy lata detal po detalu, systematycznie sprawdzał co potrafimy, zanim przyznano nam miejsce na liście dostawców przemysłu zbrojeniowego USA – wspominają specjaliści od marketingu.

Routery potwierdziły kompetencje

Bydgoscy inżynierowie projektowali routery dla zestawów Patriot od podstaw. Prototypy przywiezione z Bydgoszczy Raytheon testował potem we własnych laboratoriach. Badano odporność urządzeń na uszkodzenia mechaniczne, sprawdzano niezawodność działania sprzętu w każdych warunkach klimatycznych i skuteczność zabezpieczeń przed emisją elektromagnetyczną. Zresztą nawet po tym jak Teldat rozpoczął seryjną produkcję i systematyczne dostawy routerów, niewiele się zmieniło: każde nowe urządzenie jest szczegółowo weryfikowane i odbierane osobiście, na miejscu, przez grupę specjalistów z USA. Perfekcjonizm Raytheona zawsze robi wrażenie – podkreślają w Teldacie. Sprawdzona dogłębnie bydgoska firma ma teraz regularne zamówienia na eksport swoich urządzeń do modernizujących broń użytkowników systemu Patriot na całym świecie.

Odebranie kilka dni temu kolejnych laurów od RD&M tylko potwierdza, że partnerstwo korzystne dla obu stron "pozostaje procesem twórczym, systematycznie rozwija się, służy obronności sojuszniczej i promocji polskiej marki w świecie" – jak stwierdza w komunikacie zarząd Teldatu.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego