Państwa europejskie chcą budować nowy samolot transportowy

W ramach Stałej współpracy strukturalnej (PESCO), przedstawiciele trzech państw europejskich – Francji, Republiki Federalnej Niemiec i Szwecji – podpisali porozumienie dotyczące uruchomienia pierwszej fazy programu FMTC (Future Mid-Size Tactical Cargo). Jego celem jest budowa średniego samolotu transportowego nowego pokolenia. Budżet na obecnym etapie to 30 milionów euro.

Publikacja: 28.07.2022 10:19

Program Future Mid-Size Tactical Cargo (FMTC) miałby zaowocować opracowaniem konstrukcji, która zast

Program Future Mid-Size Tactical Cargo (FMTC) miałby zaowocować opracowaniem konstrukcji, która zastąpiłaby u europejskich użytkowników samoloty CN-235, C-295M i C-130, a uzupełniłaby cięższe A400M (na zdjęciu).

Foto: Fińskie Siły Powietrzne

Powyższa inicjatywa została sformalizowana 23 czerwca w czasie europejskiego seminarium poświęconego przyszłości wojskowego lotnictwa transportowego, które odbywało się w bazie lotniczej Orléans-Bricy. Celem programu FMTC jest opracowanie następcy obecnie eksploatowanych samolotów Lockheed Martin C-130 Hercules, a także mniejszych Airbus CN-235 i C-295M. Obecna faza, w przypadku pomyślnej realizacji, ma umożliwić zapoczątkowanie prac projektowych około 2027 r. To z kolei powinno pozwolić na rozpoczęcie produkcji seryjnej w kolejnym dziesięcioleciu, kiedy na rynkach pojawi się zapotrzebowanie na następców wymienionych powyżej konstrukcji. Dodatkowo FMTC ma stanowić uzupełnienie dla większych Airbus A400M Atlas. Jak wskazują deklaracje, poza trójką oficjalnych uczestników, projekt budzi zainteresowanie innych państw, które mogą dołączyć do niego w przyszłości.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego