Pociski Raytheon Standard SM-2 Block IIIA (RIM-66) trafiły do wyrzutni pionowej Lockheed Martin Mk 41 VLS (Vertical Launch System) na fregacie Niels Juel (F 363). To ostatnia z serii trzech jednostek duńskiego typu Iver Huitfeldt. Konstrukcja okrętów tego typu posłużyła do opracowania brytyjskich fregat typu 31 (Inspiration), a także ich eksportowej wersji Arrowhead 140. Ta ostatnia została z kolei wybrana za podstawę do przygotowania projektu technicznego fregat dla Marynarki Wojennej RP, które powstają w ramach programu Miecznik.
Pociski SM-2 na duńskim okręcie zostaną wykorzystane do przetestowania systemu uzbrojenia i kierowania ogniem. Są niezbędne do przeprowadzenia procesu certyfikacji tego najważniejszego systemu uzbrojenia Huitfeldtów. Wcześniej zaktualizowano oprogramowanie w systemie kierowania ogniem okrętu. Do tej pory fregaty typu Huitfeldt były testowane pod tym kątem jedynie w zakresie procedury przygotowania do odpalenia (używano pocisków ćwiczebnych GMTR ‒ Guided Missile Training Round) bez wykonania faktycznego strzelania pociskiem bojowym.
Umieszczanie pojemnika z pociskiem SM-2 w pionowej wyrzutni Mk 41 VLS na śródokręciu fregaty.
Gdy system rakietowy zostanie ostatecznie certyfikowany, będzie mógł być wykorzystywany w tzw. obronie obszarowej, kiedy to okręt może bronić nie tylko siebie, ale także inne jednostki przed atakami samolotów i pocisków rakietowych. Teraz rozpoczyna się proces uzbrajania fregat i ostateczne dopuszczenie wszystkich jednostek typu Iver Huitfeldt do użycia SM-2, a także szkolenie załóg. Dzięki temu system SM-2 będzie w pełni gotowy do działania.
Huitfeldty wyposażono w wyrzutnie Mk 41 VLS z 32 komorami. SM-2 to kierowany przeciwlotniczy pocisk rakietowy średniego zasięgu, naprowadzany półaktywnie radiolokacyjnie, przeznaczony głównie do zwalczania pocisków przeciwokrętowych, ale także samolotów i śmigłowców przeciwnika. Nie jest on przeznaczony do obrony przed pociskami balistycznymi.