Pociski SM-2 wzmocniły uzbrojenie duńskiej fregaty

Fregata Sił Morskich Królestwa Danii została uzbrojona w kierowane pociski przeciwlotnicze Standard SM-2, zaś 4 maja dokonała pierwszego strzelania z ich użyciem.

Publikacja: 06.05.2022 13:55

Startu pocisku SM-2 z wyrzutni na fregacie Niels Juel.

Startu pocisku SM-2 z wyrzutni na fregacie Niels Juel.

Foto: Królewska Duńska Marynarka Wojenna

Pociski Raytheon Standard SM-2 Block IIIA (RIM-66) trafiły do wyrzutni pionowej Lockheed Martin Mk 41 VLS (Vertical Launch System) na fregacie Niels Juel (F 363). To ostatnia z serii trzech jednostek duńskiego typu Iver Huitfeldt. Konstrukcja okrętów tego typu posłużyła do opracowania brytyjskich fregat typu 31 (Inspiration), a także ich eksportowej wersji Arrowhead 140. Ta ostatnia została z kolei wybrana za podstawę do przygotowania projektu technicznego fregat dla Marynarki Wojennej RP, które powstają w ramach programu Miecznik.

Pociski SM-2 na duńskim okręcie zostaną wykorzystane do przetestowania systemu uzbrojenia i kierowania ogniem. Są niezbędne do przeprowadzenia procesu certyfikacji tego najważniejszego systemu uzbrojenia Huitfeldtów. Wcześniej zaktualizowano oprogramowanie w systemie kierowania ogniem okrętu. Do tej pory fregaty typu Huitfeldt były testowane pod tym kątem jedynie w zakresie procedury przygotowania do odpalenia (używano pocisków ćwiczebnych GMTR ‒ Guided Missile Training Round) bez wykonania faktycznego strzelania pociskiem bojowym.

Umieszczanie pojemnika z pociskiem SM-2 w pionowej wyrzutni Mk 41 VLS na śródokręciu fregaty.

Umieszczanie pojemnika z pociskiem SM-2 w pionowej wyrzutni Mk 41 VLS na śródokręciu fregaty.

Ministerstwo Obrony Królestwa Danii

Gdy system rakietowy zostanie ostatecznie certyfikowany, będzie mógł być wykorzystywany w tzw. obronie obszarowej, kiedy to okręt może bronić nie tylko siebie, ale także inne jednostki przed atakami samolotów i pocisków rakietowych. Teraz rozpoczyna się proces uzbrajania fregat i ostateczne dopuszczenie wszystkich jednostek typu Iver Huitfeldt do użycia SM-2, a także szkolenie załóg. Dzięki temu system SM-2 będzie w pełni gotowy do działania.

Huitfeldty wyposażono w wyrzutnie Mk 41 VLS z 32 komorami. SM-2 to kierowany przeciwlotniczy pocisk rakietowy średniego zasięgu, naprowadzany półaktywnie radiolokacyjnie, przeznaczony głównie do zwalczania pocisków przeciwokrętowych, ale także samolotów i śmigłowców przeciwnika. Nie jest on przeznaczony do obrony przed pociskami balistycznymi.

Dodajmy, że trzy fregaty Iver Huitfeldt przekazano Siłom Morskim Danii w 2011 roku. Do tej pory mogły używać pocisków bliskiego zasięgu Raytheon RIM-162 ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile) wystrzeliwanych z wyrzutni pionowych Mk 56 (24 komory).

4 maja wieczorem, na poligonie rakietowym Andøya Space Defence na północy Norwegii, z wyrzutni na duńskiej fregacie Niels Juel (F 363) wystrzelono po raz pierwszy pocisk Raytheon Standard SM-2 Block IIIA. Było to tzw. strzelanie FOC (First of Class). Jest to ważny krok w kierunku integracji pocisków Standard SM-2 na trzech fregatach typu Iver Huitfeldt, do których należy wymieniona jednostka.

Już teraz fregaty mają systemy radiolokacyjne [Thales APAR i SMART-L, przyp. red.] i inne sensory oraz dobrze wyszkoloną załogę, co razem sprawia, że są w stanie dokładnie monitorować przestrzeń powietrzną i szybko wykrywać wrogie samoloty i pociski. Dzięki pociskom SM-2 fregaty będą mogły zestrzeliwać te potencjalnie wrogie samoloty i pociski z większej odległości, przyczyniając się w ten sposób znacząco m.in. do obrony powietrznej Danii. Dzięki temu fregaty są po prostu lepsze w obronie powietrznej, co jest ważne dla obrony Danii i spełnia wymagania NATO - powiedział kadm. Torben Mikkelsen, dowódca Søværnet.

Start pocisku SM-2 z wyrzutni na fregacie Niels Juel.

Start pocisku SM-2 z wyrzutni na fregacie Niels Juel.

Królewska Duńska Marynarka Wojenna

Jednocześnie modernizacja oznacza, że fregaty staną się bardziej wartościowe dla NATO, ponieważ możliwość wysłania okrętu wyposażonego w systemy elektroniczne i uzbrojenie zdolne do strefowej obrony przestrzeni powietrznej jest czymś, na czym Sojuszowi bardzo zależy. W ten sposób zwiększy się wkład Danii do NATO. Czy podobnie będzie z Miecznikami ‒ przekonamy się za przeszło dekadę.

Przed pierwszym strzelaniem Zarząd Materiałów i Zamówień Publicznych Ministerstwa Obrony (FMI, Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse) od kilku lat przygotowywał integrację i testy nowego uzbrojenia. Same pociski zakupiono w Stanach Zjednoczonych Ameryki poprzez procedurę FMS (Foreign Military Sales). Jednak poza zakupem tych komponentów, FMI pracował nad unowocześnieniem elektroniki i oprogramowania na fregacie, tak aby pocisk mógł zostać zintegrowany z systemem walki okrętu. FMI przygotował także wyrzutnię Mk 41, która od początku była zainstalowana na Huitfeldtach, i z której wystrzeliwane są pociski. Równocześnie na lądzie utworzono magazyn i warsztat serwisowy pocisków.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego