Międzynarodowe Targi Policji i Bezpieczeństwa Publicznego POLSECURE, które wystartowały 27 kwietnia w stolicy regionu świętokrzyskiego są odpowiedzią na dzisiejsze wyzwania stojące przed służbami porządku ale też systemem ratownictwa – tłumaczą organizatorzy. Nie trzeba dodawać iż szczególnego charakteru impreza nabrała w kontekście zagrożeń związanych z wojną w Ukrainie.

Policja, Interpol, FBI o cyberbezpieczeństwie

Targi Kielce, znane m.in. z organizowanych w tym roku po raz trzydziesty zbrojeniowych targów MSPO, starannie przygotowały debiut nowej wystawy. Towarzyszą jej np. międzynarodowa konferencja policyjna organizowana przez Komendę Główną Policji. Podczas trzydniowej wystawy zarezerwowano czas na spotkania i debaty, jedna z kluczowych dyskusji z udziałem przedstawicieli Interpolu, Europolu, FBI oraz Secret Service ma być poświęcona aktualnym zagrożeniom i trendom cyberprzestępczości. Spore zainteresowanie budzi zaplanowana podczas POLSECURE prezentacja wprowadzanego w tym roku nowego oznakowania i wyposażenia radiowozów polskiej Policji.

Uzupełnieniem wystawy będą pokazy i prezentacje. Będzie można zobaczyć m in. wielozadaniową bezzałogową platformę powietrzną dla służb bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego marki PROMETHEUS UAV. Dynamicznie zaprezentują się specjalsi z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA", oraz funkcjonariusze i psy policyjne Wydziału Prewencji KWP w Kielcach a także przewodnicy z psami poszukiwawczymi z Grup Ratownictwa Specjalnego.

Policyjny supertransporter z HSW

Swój udział w nowej kieleckiej wystawie zgłosiło ok. 100 producentów specjalistycznego wyposażenia i sprzętu oferowanego służbom mundurowym, medycznym i instytucjom odpowiadającym za reagowanie kryzysowe, działania antyterrorystyczne, ochronę granic i zakładów karnych. Partnerem strategicznym targów POLSECURE jest firma WB Group, jeden z największych polskich koncernów, specjalizujący się w projektowaniu i produkcji zaawansowanych technologicznie rozwiązań w sektorze obronnym i cywilnym. Swoja ofertę przedstawia także Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z należącymi do niej spółkami: „Maskpolem", PCO, Fabryką Broni Radom, ZM Tarnów, WZŁ1, Dezametem czy OBRUM.

Jak na powiedziała Monika Koniecko, dyrektor komunikacji w Hucie Stalowa Wola, podkarpacka firma prezentuje w Kielcach swój najnowszy, opancerzony taktyczny pojazd wielozadaniowy z terenowym napędem , skonstruowany z myślą o zapewnieniu bezpieczeństwa funkcjonariuszom podczas najtrudniejszych operacji specjalnych.

HSW

14 tonowy pojazd pomieści ośmioosobową załogę wraz z wyposażeniem. Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola zapewnia, że solidnie chroniony samochód może być bazą dla wersji specjalistycznych, np. wozu rozpoznawczego, dowodzenia czy ewakuacji medycznej. Konstrukcja dachu umożliwia montaż dodatkowego wyposażenia, np. systemu obserwacyjnego lub stanowiska strzeleckiego.

Nowe śmigłowce dla mundurowych i ratownictwa

Na rozpoczętej w środę kieleckiej wystawie swoje śmigłowce dla służb porządku i ratownictwa prezentuje PZL-Świdnik we współpracy z Leonardo Helicopters. Polską Policję i Straż Graniczną Włosi kuszą w Kielcach dwusilnikowym śmigłowcem Leonardo AW109. To lekka (3 t) maszyna która uzyskała już uznanie mundurowych użytkowników na świecie jako wyjątkowo ekonomiczna w eksploatacji platforma patrolowa zdolna do dozorowania porządku publicznego w dzień i w nocy a także w najtrudniejszych warunkach pogodowych.

AW169

Leonardo pokazuje też na kieleckich targach większe, wielozadaniowe śmigłowce AW169 które sprawdziły się w Europie w czasie pandemii Covid-19 przewożąc zakażonych pacjentów do szpitali na specjalnie izolowanych noszach. Helikopter produkowany w PZL- Świdnik z wykorzystaniem lekkich i wytrzymałych kompozytów ma największą kabinę w swojej klasie umożliwiającą transport kilku poszkodowanych np w wypadku. Oprócz noszy jest miejsce na pokładzie na pełny zestaw aparatury podtrzymującej życie a w dużym przedziale bagażowym można zabrać dodatkowe wyposażenie umożliwiające zaawansowaną opiekę medyczną podczas np. długodystansowego lotu.