Celem wizyty było zapoznanie się z postępami realizacji umowy na dostawę śmigłowców rodziny H-1, która została zawarta we grudniu 2019 r. Opiewała ona na 640 mln dol. i dotyczyła dostawy ośmiu śmigłowców wielozadaniowych UH-1Y Venom i czterech bojowych AH-1Z Viper. Powinna ona zostać zrealizowane do końca 2023 r.

W tym roku, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, rząd czeski podjął decyzję o zwiększeniu środków budżetowych przeznaczonych na obronę. Wśród planowanych zakupów jest zamówienie dodatkowych śmigłowców obydwu wersji.

Zgodnie z wieloletnią tradycją, związaną z zakupami sprzętu lotniczego, wizyta w Amarillo była okazją do złożenia symbolicznych podpisów na strukturach pierwszych śmigłowców AH-1Z Viper i UH-1Y Venom budowanych na zamówienie Sił Zbrojnych Republiki Czeskiej. Obecnie w zakładach trwa montaż przynajmniej dwóch UH-1Y i pierwszego AH-1Z przeznaczonych dla naszych południowych sąsiadów.

W zakładach w Amarillo prowadzone są obecnie prace przy montażu śmigłowców bojowych AH-1Z dla wszystkich trzech dotychczasowych kontrahentów ‒ Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, Bahrajnu i Republiki Czeskiej, a także UH-1Y dla Czech. W przypadku tej maszyny zamówienie wymagało wznowienia produkcji, bowiem zamówienie US Marine Corps na te śmigłowce zostało zrealizowane jeszcze w 2018 r. Pomimo tego restart linii montażowej nie sprawił poważniejszych problemów, gdyż UH-1Y i AH-1Z mają 85 proc. wspólnych części i zespołów, a pracownicy są przeszkoleni do montaży obydwu typów.