Aktualizacja: 28.01.2025 03:15 Publikacja: 21.02.2022 14:26
Grupa amerykańskich kongresmenów złożyła projekt ustawy dotyczącej nałożenia dodatkowych sankcji na Rosję, wsparcia dla Ukrainy, ale też wsparcia dla państw tzw. wschodniej flanki NATO.
Foto: Ministerstwo Obrony Ukrainy
NYET (Never Yielding Europe's Territory, pol. „nie" dla ustępstw w Europie) dotyczyć ma szeregu kroków, jakie Stany Zjednoczone miałyby w razie jej przyjęcia podjąć w celu zahamowania rosyjskiej ekspansji militarno-polityczno-ekonomicznej w Europie. Cały projekt podzielić można na cztery zasadnicze części:
1. Zestaw sankcji, który zdaniem autorów projektu należy nałożyć na Federację Rosyjską: nałożenie nieokreślonych sankcji na współpracowników i popleczników prezydenta Rosji Władimira Putina oraz główne rosyjskie banki jeszcze przed przewidywaną inwazją na Ukrainę (odwet za ataki hybrydowe na Ukrainę); nałożenie nieokreślonych sankcji na banki współpracujące z objętymi sankcjami głównymi bankami rosyjskimi; umożliwienie szerokiemu gronu amerykańskich kongresmenów uzyskania od prezydenta informacji o tym, czy agresja na rosyjska na Ukrainę jest w danym momencie realnym zagrożeniem i tym samym czy spełnione są warunki do nałożenia sankcji; natychmiastowe zatrzymanie projektu Nord Stream 2 i nałożenie sankcji na projekt bez możliwości umorzenia w razie rosyjskiej inwazji na Ukrainę; natychmiastowe nałożenie sankcji na projekt NS2 w razie wznowienia procesu certyfikacji przez RFN; ograniczenie eksportu produktów podwójnego przeznaczenia (ale też np. półprzewodników) do Federacji Rosyjskiej pod groźbą nałożenia sankcji na firmę łamiącą zakaz;
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Fabrycznie nowe Suzuki Vitara i S-Cross są dostępne taniej nawet o 18 tysięcy złotych. Promocja trwa do końca stycznia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Rozpoczęły się ferie zimowe, a wraz z nimi krajowe i zagraniczne wyjazdy na narty. Przed urlopem warto zadbać o właściwe zabezpieczenie na wypadek niespodziewanych zdarzeń.
Niemiecki Rheinmetall i włoskie Leonardo dostały zgodę na utworzenie spółki, która docelowo ma wyprodukować we Włoszech ponad tysiąc pojazdów. Polsce, mimo wielkich zakupów, ściąganie produkcji się nie udaje.
Rolls-Royce otrzymał od brytyjskiego rządu zamówienie za 9 mld funtów na zaprojektowanie, wyprodukowanie, dostawę i serwisowanie reaktorów jądrowych dla floty okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stara się zachęcić młodych ludzi do wstępowania do klas mundurowych, czyli takich, nad którymi patronat ma policja oraz Straż Graniczna. Co proponuje MSWiA?
Służba w wojskach kolejowych w czasach PRL nie była represją – tak uważa resort rodziny i polityki społecznej. Dlatego nie będą oni traktowani tak samo jak ci, którzy byli kierowani do brygad budowlanych, kamieniołomów lub kopalni.
W 2024 r. na obronność Polska najpewniej wydała ok. 134 mld zł, co stanowi ok. 3,7 proc. PKB – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”. Pierwotny plan zakładał wydanie prawie 160 mld zł.
MON planuje wydać tylko dziesięć zezwoleń na tworzenie dodatkowych tzw. klas wojskowych w przyszłym roku szkolnym. Choć od kilku lat liczba uczniów w mundurach wzrasta, to resort obrony tłumaczy, że musi urealnić stan oddziałów przysposobienia wojskowego do „potrzeb i niżu demograficznego”.
Wojsko zmienia taktykę działania, aby utrudnić migrantom przenikanie na teren Polski. Ci próbują ciąć metalową barierę za pomocą szlifierek i przenoszą się w miejsce, gdzie granice chroni tylko drut żyletkowy i bagna.
O ile tempo wzrostu nakładów na wojsko się utrzyma, za trzy lata Europa wyda na obronność 100 mld dol. więcej niż dziś.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas