Aktualizacja: 18.03.2025 03:49 Publikacja: 20.12.2021 17:00
Odpalenie rakietotorpedy SMART 13 grudnia br.
Foto: Ministerstwo Obrony Republiki Indii
Pocisk powstaje pod kierunkiem państwowej placówki naukowo-badawczej Defence Research and Development Organisation. Ogłoszono, że próba zakończyła się sukcesem.
W opublikowanym komunikacie podano, że testowe odpalenie przeprowadzono z poligonu rakietowego na Wyspie Abdula Kalama (dawna postkolonialna nazwa to Wyspa Wheelera) w stanie Orisa. Rakietorpedę odpalono z pojemnika transportowo-startowego umieszczonego na wyrzutni samobieżnej na podwoziu kołowym. Na tym etapie rozwoju Supersonic Missile Assisted Release of Torpedo (SMART, pol. naddźwiękowa torpeda o rakietowo wspomaganym starcie) jest odpalana z lądu, ale już z docelowych okrętowych pojemników transportowo startowych, kompatybilnych z pionowymi wyrzutniami do odpalania naddźwiękowych pocisków manewrujących PJ-10 BrahMos na indyjskich okrętach nawodnych (obecnie fregaty proj. 11356 typu Talwar i proj. 17 typu Shivalik, niszczyciele proj. 15A typu Kolkata i proj. 15B typu Visakhapatnam). Poinformowano, że udało potwierdzić się działanie rakietotorpedy SMART na każdym etapie funkcjonowania systemu, czyli od momentu startu, poprzez dolot w wyznaczony rejon i uwolnienie przenoszonej jako ładunek bojowy torpedy do zwalczania okrętów podwodnych. Komunikat nie wspomina, czy przebadano także poprawność działania samej torpedy (w tym próbę zwalczania podwodnego celu ćwiczebnego – imitatora okrętu podwodnego). Jednak najwyraźniej na tym etapie prób poprzestano na przetestowaniu poprawności sekwencji uwolnienia torpedy z części bojowej rakietotorpedy, opadaniu torpedy na spadochronie hamującym i jej prawidłowym wejściu do wody. Cała trajektoria rakietotorpedy była monitorowana przez różne urządzenia telemetryczne – radarowe i optoelektroniczne, w tym zamontowane na jednostkach pływających.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
W środę Polska Grupa Zbrojeniowa otwiera biuro w Brukseli, które ma pomóc w lepszym pozyskiwaniu środków z programów europejskich. Poza tym PGZ znów chce kłaść większy nacisk na przychody z eksportu.
Chiny kontrolują ponad połowę światowej produkcji stoczniowej, wykorzystując strategię "fuzji wojskowo-cywilnej" do budowy najpotężniejszej floty wojennej na świecie. Zagraniczne firmy nieświadomie finansują chińską modernizację wojskową, zamawiając statki w stoczniach, które jednocześnie budują okręty wojenne.
Resorty obrony narodowej i cyfryzacji zapowiadają na poniedziałek pokaz możliwości rodzimych technologii kwantowych. Ma dojść do premiery nowatorskiego systemu komunikacji. To ma być przełom w dziedzinie bezpieczeństwa.
Grupa Niewiadów ogłosiła, że podpisała umowę na zakup dwóch linii do elaboracji, czyli upraszczając - napełniania pocisków materiałami wybuchowymi. Działalność ma ruszyć na koniec 2026 r. Wartość inwestycji to prawie 60 mln zł.
Niemcy poszukują setek miliardów na obronę i ożywienie gospodarki. To konsekwencja zmiany globalnej sytuacji po dojściu do władzy Trumpa.
Czy powinna istnieć możliwość prawna, aby zaskarżyć do sądu administracyjnego powołanie do służby wojskowej lub na ćwiczenia rezerwy do armii? Odpowiedź Ministerstwa Obrony Narodowej jest jednoznaczna.
Setki miliardów euro na obronność, które chcą w najbliższych latach wydać nasi zachodni sąsiedzi, to dla nas doskonała wiadomość.
Trwają targi dotyczące tego, gdzie zostanie wydane 150 mld euro ze specjalnego funduszu UE na zbrojenie. Komisja Europejska jest za ograniczeniem dostępu dla spółek z USA. Jeśli do tego dojdzie, Polska na tym raczej nie ucierpi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas