Jest to pierwsza umowa wykonawcza w ramach zawartej wcześniej umowy ramowej, która dotyczy zakupu 12 wiropłatów dla rumuńskich służb porządku publicznego.
W ramach pierwszej szóstki śmigłowców znajdą się trzy maszyny skonfigurowane do prowadzenia operacji ratowniczych nad morzem i trzy nad lądem. Dostawy mają zostać zrealizowane w 2023 r., partnerami PZL będą rumuńskie firmy Romaero i DELTAMED. Rumunia będzie drugim państwem europejskim, który wdroży do służby śmigłowce rodziny S-70i. Dotychczas śmigłowce te sprzedano 18 odbiorcom z 17 państw świata.
Jak podkreślił prezes PZL Mielec, Janusz Zakręcki ‒ Zamówienie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii podkreśla możliwości podwójnego zastosowania śmigłowców S-70 Black Hawk. Śmigłowiec wnosi wojskową solidność do prowadzenia misji cywilnych i jest w równym stopniu zdolny do wspierania działań państwowej policji, straży przybrzeżnej, straży pożarnej, patroli granicznych czy akcji poszukiwawczo-ratowniczych, tak jak robi to w ramach operacji z zakresu obrony i bezpieczeństwa czy ewakuacji medycznej.
Koniec bieżącego roku jest pełen sukcesów dla programu S-70i/M Black Hawk. Poza sprzedażą sześciu śmigłowców Rumunii deklaracje zamówienia kolejnych maszyn pojawiły się z Filipin (do 32 egzemplarzy) i Polski (pięć sztuk, w tym cztery dla MON i jeden dla Policji). Całość może pozwolić, że w przyszłym roku Polskie Zakłady Lotnicze będą mogły świętować przekroczenie granicy 100 sprzedanych śmigłowców tego typu. Duże znaczenie ma także certyfikacja wersji S-70M Black Hawk przez amerykańską Federalną Administrację Lotnictwa (FAA, Federal Aviation Administration) – ma to zwiększyć możliwości marketingowe wśród cywilnych klientów instytucjonalnych i odbiorców komercyjnych. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii będzie jednym z pierwszych operatorów tej odmiany.