Ma ona wartość 730 000 zł brutto. Oferta „Hydromechu” była jedyną, która wpłynęła do zamawiającego i została przyjęta pomimo przekroczenia zakładanego budżetu o 38 000 zł. Postępowanie przetargowe uruchomiono 2 kwietnia tego roku.

Czytaj także: Uzbrojenie okrętu podwodnego ORP Orzeł nadal niesprawne

Zgodnie z publicznym opisem przedmiotu zamówienia, wykonawca ma:

  • przeprowadzić pomiary kalibru i osiowości sześciu wyrzutni torped,
  • przygotować technologię ich naprawy,
  • dokonać kalibracji wyrzutni na ślizgach prowadzących i pierścieniach uszczelniających na kaliber 536 mm, wykonać pomiary kalibru i osiowości ćwiczebnej torpedy elektrycznej SET-53 po kątem przymiaru do wyrzutni (w porozumieniu z Komendą Portu Wojennego w Gdyni).

Ma to związek z zaobserwowaną zmianą kalibru wyrzutni torped spowodowaną wybrzuszeniem ślizgów prowadzących i pierścieni uszczelniających wewnątrz wyrzutni, co uniemożliwia zaokrętowanie torped.

""

Okręt podwodny ORP Orzeł. Fot./Radosław Pioch/3. Flotylla Obrony Wybrzeża.

radar.rp.pl

Pozostałe prace, obejmujące urządzenie załadowcze TPU, mają objąć przywrócenie możliwości regulacji osiowości TPU do wyrzutni torped, wykonać próbę zaokrętowania ćwiczebnej torpedy SET-53. W przypadku systemu kierowania strzelaniem torpedowym Murena-E odnotowano brak możliwości sterowania pracą urządzenia wewnętrznego załadunku torped. Wykonawca ma sprawdzić działanie bloku sterującego i dokonać naprawy według technologii prac naprawczych.

Czytaj także: ORP Orzeł czeka na remont

Co ciekawe, to nie jedyny element związany z niekończącym się remontem ORP Orzeł. 14 kwietnia Komenda Portu Wojennego w Gdyni ogłosiła postępowanie przetargowe w sprawie naprawy bieżącej okrętu. Obok ceny, drugim kryterium podlegającym ocenie będzie ryzyko poniesienia kosztów wykonania prac nieobjętych zamówieniem podstawowym, a których wykonanie jest niezbędne do prawidłowego wykonania lub zakończenia prac.