Kadrowy kryzys pogrąża skarżyską amunicję

Mesko, największa w kraju fabryka amunicji i rakiet, główny dostawca środków bojowych dla polskiej armii już trzeci miesiąc czeka na nowego prezesa.

Publikacja: 16.03.2021 14:42

Operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Fot./Dowództwo Operacyjne Rodzaj

Operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Fot./Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Foto: Operatorzy przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Grom. Fot./Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Brak kadrowych rozstrzygnięć osłabia firmę i pogrąża ją w marazmie. Do tego zamęt sieją spory i konflikty. Nie ma komu zarządzić reform w spółce i wytyczyć nowych celów rozwojowych.

– Przedłużające się bezproduktywne gry i zabawy w personalne układanki stają się dla amunicyjnej spółki niebezpieczne – mówią pracownicy.

Czytaj także: Mesko w kłopotach. Narasta konflikt w fabryce amunicji

Ostrzegają, że nieodpowiedzialna polityka może pogrążyć nie tylko skarżyski zakład, ale całą strategiczną domenę produktową Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Mowa o fabrykach uzbrojenia, dla których Mesko od lat jest liderem.

– Nikt się nie troszczy, że od firmy zatrudniającej ok. 2,4 tys. pracowników zależy los miasta i wielu rodzin z całego regionu – narzekają mieszkańcy.

Cała nadzieja w MAP

Zamieszanie w amunicyjnej fabryce martwi włodarzy Skarżyska, bo to co się dzieje za bramą największego lokalnego pracodawcy siłą rzeczy ma wpływ na rodziny pracowników i wszystkich mieszkańców miasta. To dlatego ratusz kilkakrotnie już poprosił o pomoc w zażegnaniu konfliktu ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. W wyciszanie sporów włączyli się też szefowie Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

– Liczę że, przejęcie w ostatnich dniach bezpośredniego zarządzania zbrojeniówką przez wicepremiera Sasina pozwoli wreszcie uporządkować sytuację w Mesko – mówi Stanisław Głowacki, wpływowy szef ”Solidarności” w krajowej branży obronnej i przewodniczący organizacji związkowej w skarżyskim zakładzie.

Czytaj także: MESKO zawarło umowę na dostawę amunicji do armat salutacyjnych

Przewodniczący Głowacki, który jeszcze niedawno aktywnie podnosił temperaturę fabrycznego sporu, wytykał poprzedniemu zarządowi amunicyjnego kombinatu błędy w polityce kadrowej i zarządzaniu firmą. Wskazywał na dublowanie i mnożenie ponad miarę stanowisk kierowniczych w spółce. Miał także pretensje o zwolnienie z posady w Mesko brata. Dziś wzywa do pokoju i ratowania fabryki.

– Potrzebujemy niezwłocznej nominacji kompetentnego menedżera, który zna spółkę i dzięki temu błyskawicznie przejmie stery Mesko. Postawi firmę na nogi zaczynając od podstaw czyli wdrożenia planu finansowo – rzeczowego na I kwartał 2021 – mówi.

Projekt 400 i spóźnione inwestycje

– Niezbędny jest rzetelny audyt sytuacji w skarżyskiej fabryce, przegląd struktury kadrowej i odbudowanie dobrych relacji z MON – doradzałby przyszłemu, nowemu prezesowi Głowacki.

Zdaniem przewodniczącego „S” szczególnie pilne jest też uruchomienie „projektu 400”. To opóźniony już o co najmniej 1,5 r. rządowy plan wartych ponad 400 mln zł inwestycji w nowoczesną produkcję prochów wielobazowych. M.in. w dawnych Zakładach Tworzyw Sztucznych w Pionkach.

Czytaj także: Polska Grupa Zbrojeniowa z gigantyczną stratą. Będą zmiany

Zbrojeniowe tradycje w Skarżysku Kamiennej związane są powstaniem przed wojną Centralnego Okręgu Przemysłowego i uruchomieniem w 1924 r. Państwowej Fabryki Amunicji. Obecnie Mesko –  wchodzące w skład PGZ – to potentat nie tylko w dziedzinie produkcji amunicji mało i średniokalibrowej. To także znacząca siła na rynku rakiet i kompletnych zestawów rakietowych takich jak GROM czy Piorun. Spółka w ramach sojuszniczej kooperacji zarabia też na eksporcie amunicyjnych komponentów dla kilku dużych koncernów zbrojeniowych o światowym zasięgu.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego