Jednostka jest pierwszą z trzech zbudowanych dla US Navy. Za zrealizowane w tym etapie odbioru okrętu prace odpowiadał koncern Raytheon. Obecnie jednostka stacjonuje w San Diego w Kaliforni, gdzie została włączona do 1. Doświadczalnego Dywizjonu Okrętów Nawodnych (Surface Development Squadron 1).
Czytaj także: USS Vermont rozpoczął służbę
Ze względu na nowatorską konstrukcję niszczycieli typu Zumwalt, US Navy założyła kilkuetapowy proces ich odbiorów. Początkowo, w maju 2016 r., odebrano systemy mechaniczne i elektryczne, za co odpowiadała stocznia General Dynamics Bath Iron Works w stanie Maine. To poskutkowało formalnym przejęciem okrętu, co odbyło się w październiku 2016 r., ale dopiero zapoczątkowało proces wojskowych prób odbiorczych.
Tylko w 2019 r. USS Zumwalt spędził w morzu ponad 100 dni, w czasie których przepłynął ponad 9000 mil morskich. Uruchomienie systemów bojowych, a co za tym idzie zapoczątkowanie kolejnej fazy prób i szkolenia załogi, ma umożliwić osiągnięcie przez jednostkę wstępnej gotowości operacyjnej. Obecnie w San Diego stacjonują dwa niszczyciele tego typu. Poza Zumwaltem, także USS Michael Monsoor (DDG 1001), który także przechodzi etap uruchomienia systemów bojowych (formalnie przejęty w styczniu 2019 r.). W stoczni General Dynamics Bath Iron Works prowadzone są obecnie prace przy trzeciej i ostatniej jednostce serii – USS Lyndon B. Johnson (DDG 1002).
Czytaj także: Położenie stępki pod niszczyciel USS John Basilone