Aktualizacja: 16.02.2025 15:27 Publikacja: 19.02.2020 14:41
Samolot szkolno-treningowy TS-11 Iskra. Fot./Łukasz Pacholski.
Foto: Samolot szkolno-treningowy TS-11 Iskra. Fot./Łukasz Pacholski.
Negocjacje rozpoczęto 13 lutego, a wartość umowy ma szacunkową wartość ok. 14,5 mln złotych netto. Zastosowanie procedury negocjacji z wybranym podmiotem jest związane z faktem, że jest to jedyny podmiot uprawniony do realizacji powyższego zamówienia. Dysponuje bowiem, na zasadach praw wyłącznych, dokumentacją techniczną i remontową, zatwierdzoną przez Głównego Inżyniera Wojsk Lotniczych. WZL nr 1 Oddział Dęblin dysponuje wszystkimi kompetencjami do realizacji takiego zlecenia.
W Siłach Powietrznych samoloty TS-11 Iskra, które 5 lutego obchodziły 60. rocznicę oblotu, są sukcesywnie zastępowane w procesie szkolenia pilotów przez nowe maszyny Leonardo M-346 Bielik. Z tego też powodu liczba eksploatowanych przez dęblińskie 4. Skrzydło Lotnictwa Szkolnego maszyn systematycznie spada. Według niektórych informacji, ich całkowite wycofanie może nastąpić już pod koniec 2021 r.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, zatwierdził umowę ramową na dostawy nowych pojazdów dla Wojska Polskiego.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, podpisał aneks do umowy na dostawy kolejnej partii karabinków MSBS Grot.
Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa nie wspominają w ogóle o gwarancjach wynikających z art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego o kolektywnej obronie. To jest sygnał mocno alarmowy – mówi „Rzeczpospolitej” generał Mirosław Różański.
– Rosja buduje masową armię, która będzie liczyła 1,5 mln żołnierzy, wyciąga wnioski z wojny w Ukrainie. Moim zdaniem w ciągu pięciu lat będzie gotowa do agresji na kraje bałtyckie. Czy wtedy NATO będzie gotowe do obrony tych państw? – pyta gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.
W 2024 r. producent zestawów przeciwlotniczych Piorun osiągnął ponad 235 mln zł zysku netto. Mimo że właśnie ogłoszono wyprodukowanie trzytysięcznej rakiety, to moce produkcyjne są zwiększane wolniej niż planowano.
Wojskowy Instytut Medyczny wraz z kluczowymi ośrodkami leczniczymi i uczelniami utworzył konsorcjum, którego celem jest rozwijanie wykorzystania technologii robotowej w medycynie.
Na tarapatach producentów związanych z branżą samochodową mogą skorzystać poszukujące rąk do pracy koncerny zbrojeniowe. Tymczasem w Polsce państwowy gigant zbrojeniowy czyni nieśmiałe inwestycje, ale dużego wzrostu zatrudnienia nie widać.
Ministerstwo Obrony Narodowej wymieni legitymacje emerytów-rencistów wojskowych, bo zbyt słabo są zabezpieczone przed możliwością ich sfałszowania.
Nie powstanie zwarty pas fortyfikacji przy wschodniej granicy, za to zostaną stworzone warunki do budowy umocnień. Nie ma się co spodziewać fajerwerków.
Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowuje szkolenie wojskowe dla chętnych posłów i senatorów. Odbędzie się prawdopodobnie wiosną.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas