Izrael przezbraja dywizjony w F35I

Izraelskie siły powietrzne (IAF) rozpoczęły oficjalnie proces przezbrajania 116. Dywizjonu na nowe samoloty myśliwskie F-35I Adir (Lockheed Martin F-35A).

Publikacja: 20.01.2020 17:14

Samolot myśliwski zbudowany w technologii utrudnionej wykrywalności F-35I Adir w barwach 116. Dywizj

Samolot myśliwski zbudowany w technologii utrudnionej wykrywalności F-35I Adir w barwach 116. Dywizjonu „Lwy Południa”. Fot./IDF

Foto: Samolot myśliwski zbudowany w technologii utrudnionej wykrywalności F-35I Adir w barwach 116. Dywizjonu „Lwy Południa”. Fot./IDF

Dywizjon stacjonuje w bazie lotniczej Newatim w południowej części kraju. Jego historia sięga 1956 r. W latach 2003–2015 dywizjon był uzbrojony w myśliwce F-16A/B Netz. W 2015 r. ogłoszono, że będzie on drugą jednostką IAF, która otrzyma najnowsze myśliwce F-35I. Dywizjonowi zmieniono też nazwę własną z „Obrońcy Południa” na „Lwy Południa”.

Czytaj także: Pół tysiąca F-35 szlifuje gotowość bojową

Jako pierwszy samoloty myśliwskie F-35I Adir otrzymał w grudniu 2016 r. 140. Dywizjon „Złoty Orzeł”, który również stacjonuje w bazie lotniczej Newatim. W grudniu 2017 r. izraelskie siły powietrzne ogłosiły gotowość operacyjną nowych myśliwców.

Jak na razie Izrael odebrał 20 egzemplarzy F-35I z pięćdziesięciu zamówionych. Dzięki temu 140. Dywizjon mógł przekazać kilka egzemplarzy dla 116. Dywizjonu. Całość zamówienia na nowe myśliwce ma zostać zrealizowana do 2024 r. W bieżącym roku Lockheed Martin planuje przekazać IAF sześć egzemplarzy. Izrael planuje w pełni wyposażyć dwa wspomniane dywizjony. Obecnie Izrael rozważa opcję zakupu dodatkowych 25 maszyn, co pozwoliłoby na przezbrojenie trzeciego dywizjonu.

Czytaj także: Izraelska marynarka planuje wcielenie nowych korwet

""

Jak na razie izraelskie siły powietrzne odebrały 20 z pięćdziesięciu zamówionych myśliwców F-35I Adir. Fot./IDF

radar.rp.pl

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego