Więcej Sokołów w wersji poszukiwawczo-ratowniczych
W zakładach PZL-Świdnik, należących do koncernu Leonardo, odbyła się uroczystość podpisania umowy na remont główny i modernizację czterech śmigłowców wielozadaniowych W-3WA Sokół do wersji SAR dla Lotniczych Grup Poszukiwawczo-Ratowniczych Sił Powietrznych RP.
Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3RL Sokół. Do analogicznego standardu mają zostać doprowadzone cztery kolejne maszyny w wersji WA. Fot./Łukasz Pacholski.
Foto: Śmigłowiec poszukiwawczo-ratowniczy W-3RL Sokół. Do analogicznego standardu mają zostać doprowadzone cztery kolejne maszyny w wersji WA. Fot./Łukasz Pacholski.
Modernizacja obejmować będzie m.in. wykonanie biuletynów technicznych dotyczących: unifikacji śmigłowca W-3 do standardu W-3WA SAR i doposażenia do zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Prace obejmą m.in.:
zabudowę cyfrowego układu paliwowo-regulacyjnego,
zabudowę sygnalizatora oblodzenia,
wymianę wskaźnika w układzie paliwomierza PPS-21,
zabudowę na śmigłowcu instalacji płukania sprężarek silników PZL-10W,
O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej.
Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy
Podobnie jak przy każdym wyjeździe poza granice kraju, również zimą warto pamiętać o zapewnieniu sobie i naszym najbliższym ochrony, jaką daje właściwa polisa ubezpieczeniowa na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń.
Wicepremier i minister obrony narodowej, Mariusz Błaszczak, poinformował, że Rada Modernizacji Technicznej zatwierdziła projekt cięższego niż bwp Borsuk wozu.
MON zamawia w HSW ponad tysiąc nowych bojowych wozów piechoty Borsuk. Skonstruowane w kraju, uzbrojone i wyposażone w zaawansowaną elektronikę zwiastują w armii rewolucję.
Rząd zdecydował o znaczącym podniesieniu potencjału artyleryjskiej zbrojowni HSW. Premier Morawiecki zapowiedział dokapitalizowanie huty i innych zbrojeniowych firm z Podkarpacia.
Gen. dyw. Dariusz Łukowski zostanie powołany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Siewierę, który zrezygnował z pełnionej funkcji.
Resort obrony dementuje doniesienia o zerwaniu kontraktów zbrojeniowych z firmami z Korei Południowej i podkreśla, że „nie będzie ulegać żadnej presji mającej przyspieszyć podpisywanie kolejnych kontraktów”.
Niemiecki Rheinmetall i włoskie Leonardo dostały zgodę na utworzenie spółki, która docelowo ma wyprodukować we Włoszech ponad tysiąc pojazdów. Polsce, mimo wielkich zakupów, ściąganie produkcji się nie udaje.
Rolls-Royce otrzymał od brytyjskiego rządu zamówienie za 9 mld funtów na zaprojektowanie, wyprodukowanie, dostawę i serwisowanie reaktorów jądrowych dla floty okrętów podwodnych o napędzie jądrowym.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji stara się zachęcić młodych ludzi do wstępowania do klas mundurowych, czyli takich, nad którymi patronat ma policja oraz Straż Graniczna. Co proponuje MSWiA?
Służba w wojskach kolejowych w czasach PRL nie była represją – tak uważa resort rodziny i polityki społecznej. Dlatego nie będą oni traktowani tak samo jak ci, którzy byli kierowani do brygad budowlanych, kamieniołomów lub kopalni.
W 2024 r. na obronność Polska najpewniej wydała ok. 134 mld zł, co stanowi ok. 3,7 proc. PKB – wynika z szacunków „Rzeczpospolitej”. Pierwotny plan zakładał wydanie prawie 160 mld zł.