Z pewnością opóźni to, lub nawet wstrzyma, proces modernizacji bułgarskiego lotnictwa wojskowego. Prezydenckie weto ogłoszono cztery dni po przegłosowaniu projektu umowy międzyrządowej LoA ze Stanami Zjednoczonymi w bułgarskim parlamencie.

Czytaj także: Rumunia zwiększa flotę F-16

Według prezydenta, który notabene jest generałem majorem rezerwy pilotem, a w latach 2014-2016 był dowódcą Bułgarskich Sił Powietrznych, powodem tego kroku było skrócenie do minimum czasu oceny projektu przez rząd. Z tego powodu decyzję podjęto bez pełnego przedstawienia całej sprawy opinii publicznej. To oznacza, ocenia prezydent, że największy zakup na rzecz sił zbrojnych w ostatnim 30-leciu, nie ma pełnej akceptacji społecznej.

Obecnie dokumenty wracają do parlamentu, który może oddalić prezydenckie weto. Wówczas opóźnienie w zawarciu umowy może wynosić od kilkunastu dni do kilku tygodni. W przypadku braku większości wystarczającej do jego odrzucenia procedura zostanie wstrzymana na czas nieokreślony.

Czytaj także: Otwarcie nowej linii montażowej F-16

Warto tutaj podkreślić, że do odrzucenia prezydenckiego weta potrzeba 121 głosów w 240-osobowym parlamencie, czyli zwykłej większości. W piątkowym głosowaniu za zakupem opowiedziało się 123 deputowanych, co daje szanse rządowi na odrzucenie weta.

Już wcześniej Radew krytykował szczupły zestaw uzbrojenia, jakie miało zostać zakupione wraz z samolotem. Twierdził, że został on celowo zredukowany, aby zmieścić się w budżecie programu. Jeśli zestaw uzbrojenia byłby optymalny, wówczas wartość kontraktu musiałaby wzrosnąć do 1,5/1,7 mld dolarów.

Bułgaria planuje zakup osiem samolotów F-16 Block 70. Maszyny, wraz z pakietem dodatkowym obejmującym szkolenie, części zamienne i uzbrojenie, mają kosztować 1,26 mld dol. Zakup pozwolić miał na zainicjowanie przezbrojenia lotnictwa wojskowego, które obecnie eksploatuje samoloty MiG-29 i Su-25K zakupione jeszcze w latach 80. w ZSRS.

Czytaj także: Portugalskie F-16 w Malborku