Pierwsza bateria amerykańskich pocisków rakietowych średniego zasięgu w 2023 roku

US Army niebawem pozyska pierwszą baterię pocisków rakietowych średniego zasięgu bazowania lądowego w ramach programu MRC. Jednym z „dawców technologii” jego efektora ma być pocisk manewrujący Tomahawk. Fot./US DoD

W amerykańskich mediach pojawiła się informacja o terminie sformowania pierwszej baterii rakiet średniego zasięgu bazowania lądowego. Miałaby ona znaleźć się w strukturze US Army jeszcze przed końcem roku podatkowego 2023.

Pociski średniego zasięgu mają wypełniać lukę między systemami polowymi M270 i M142, wykorzystującymi pociski PrSM o zasięgu do 650 km (początkowo do 499 km), a lądowymi pociskami hipersonicznymi LRWH o zasięgu ponad 2200 km. W roku podatkowym 2021 na prace badawczo-rozwojowe nad nowym systemem przeznaczono 88 mln dol. W 2022 ma to być już 286,46 mln (ok. 46,5 mln na opracowanie i produkcję wyrzutni, ok. 100,2 mln na sprzęt wsparcia i ok. 139,74 mln na same pociski).

Czytaj także: Amerykańskie „Superdziało” może paść ofiarą cięć budżetowych

Zasięg przyszłego pocisku nie jest znany. Ma być jednak większy niż 500 km, a przypuszczalnie docelowo ponad 1000 km. W roku podatkowym 2022 US Army planuje również rozpocząć finansowanie zwiększenia zasięgu PrSM do 1000 km.

Konstrukcję, nad którą pracuje korporacja Lockheed Martin, oparto na rozwiązaniach pocisku manewrującego Tomahawk i okrętowej rakiety przeciwlotniczej SM-6 Raytheona. Prace nadzoruje Biuro ds. Pilnych Zdolności i Rozwiązań Krytycznych (Rapid Capabilities and Critical Technologies Office). Po wejściu systemu do służby nadzór przejmie Biuro Wykonawcze Programów Pocisków i Przestrzeni Kosmicznej (Program Executive Office for Missiles & Space).

W roku podatkowym 2022 US Army otrzyma kompletny sprzęt baterii, złożonej z czterech wyrzutni i jednego wozu dowodzenia. Integrację systemu zaplanowano na trzeci kwartał roku podatkowego 2022, po której rozpocznie się szkolenie żołnierzy dla pierwszej baterii (1Q FY23-2QFY24). Przekazanie systemu US Army ma nastąpić formalnie w trzecim kwartale roku podatkowego 2023.

Czytaj także: Kolejne pociski LRASM dla USAF i US Navy

Wraz z pociskiem PrSM i pociskiem LRWH nowy system, określany jako MRC (Mid-Range Capabilities, pol. zdolności średniego zasięgu), ma umożliwić US Army skuteczne rażenie celów na dużych dystansach. Ma to być szczególnie cenne w kontekście wzrostu napięcia między USA i Chinami. Od kilku lat US Army (a także US Marine Corps) finansuje szereg projektów związanych ze zdolnością rażenia celów rozmieszczonych na odległych od siebie nawzajem wyspach, choć nie wszystkie z pierwotnie planowanych wejdą do służby.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Su-57 odpala pocisk do bliskiej walki powietrznej

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało wideo, w którym po raz pierwszy przedstawiono myśliwiec Su-57 ...

Rosyjski Mi-38T znalazł pierwszego klienta eksportowego

Rosyjska centrala handlowa Rosoboroneksport zawarła pierwszą umowę na sprzedaż eksportowej wersji wielozadaniowych śmigłowców transportowych ...

Generał Sulejmani. Kim był i jak zginął?

Dowódca irańskich Sił Kuds był człowiekiem, który bardzo mocno wpłynął na historię Bliskiego Wschodu ...