„Wybuchowy” kontrakt Departamentu Obrony. Czyżby z udziałem Nitro-Chemu?

Nie można wykluczyć, że bydgoski Nitro-Chem, jako uznany producent heksogenu, stanie się poddostawcą amerykańskiej firmy realizującej wielomilionowej wartości kontrakt na rzecz Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych na dostawę ładunków wybuchowych z materiału C4. Fot./Departament Obrony/Staff Sgt. Thomas Duval.

Departament Obrony Stanów Zjednoczonych poinformował o podpisaniu wieloletniej umowy z firmą American Ordnance LLC z Middletown w stanie Iowa.

Umowa dotyczy zakupu ładunków saperskich z materiału wybuchowego C4, bazującego na RDX (heksogenie). Istnieje możliwość, że część zamówienia będą realizować, należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Zakłady Chemiczne Nitro-Chem z Bydgoszczy.

Umowa ma wartość 304 mln dol. Realizacja potrwa do maja 2026 r. W momencie podpisania nie uruchomiono finansowania. Poszczególne partie ładunków z C4 będą zamawiane na bazie osobnych kontraktów. W ostatnich latach firma American Ordnance LLC przynajmniej dwukrotnie wybierała jako kluczowego poddostawcę materiałów kruszących bydgoski Nitro-Chem (chodziło wówczas o trotyl do elaboracji pocisków artyleryjskich M795 kalibru 155 mm).

Czytaj także: Bydgoski NITRO-CHEM wkracza na nowe rynki

W przypadku C4, którego głównym składnikiem jest RDX (heksogen), który również jest jednym z głównych produktów Nitro-Chemu. Większość produkcji idzie na eksport. Stany Zjednoczone i amerykańskie firmy, realizujące realizują zlecenia Departamentu Obrony, to od lat jeden z kluczowych rynków zbytu bydgoskiej firmy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Najnowszy rosyjski system obrony powietrznej coraz bliżej

Testy i prace konstrukcyjne najnowszego systemu obrony powietrznej, S-500, weszły w ostateczne stadium. W ...

Izrael przywrócił do służby zalane F-16

Wielozadaniowe samoloty bojowe Lockheed Martin F-16C/D Barak, które zostały uszkodzone na skutek styczniowej powodzi ...

Polska nadal bez umowy na nowe-stare Herculesy

Rozmowy dotyczące szczegółów międzyrządowej umowy przejęcia przez Polskę pięciu używanych średnich samolotów transportowych Lockheed ...