Ministrowie obrony Francji, Niemiec, Grecji, Włoch i Wielkiej Brytanii ogłosili uruchomienie projektu związanego z dalszym rozwojem możliwości operacyjnych ich sił zbrojnych.
Celem jest opracowanie nowego wielozadaniowego śmigłowca transportowego, który miałby wejść do służby w latach 30. obecnego stulecia.
Program modernizacji floty podstawowych wiropłatów transportowych jest jednym z kluczowych projektów wymiany generacyjnej sprzętu państw NATO. Zgodnie z opublikowanymi informacjami, większość z obecnie eksploatowanych wiropłatów (Puma/Super Puma/Caracal, AW101, NH90) tej klasy w siłach sojuszu wyczerpie swój resurs techniczny i potencjał modernizacyjny w latach 2035-40 i będzie potrzebować następcy. Inicjatywa pięciu wymienionych państw ma stanowić fundament do realizacji projektu Next Generation Rotorcraft Capability (NGRC).
W najbliższych latach powstanie opracowanie opracowanie wymagań taktyczno-technicznych i założeń międzynarodowej kooperacji przemysłowej. 19 listopada podpisano list intencyjny w tej sprawie.
Czytaj także: Śmigłowcowe manewry na kieleckim salonie obronnym
Co warte podkreślenia, wymienione wyżej państwa realizują obecnie różne programy modernizacji parku sprzętowego floty śmigłowców. Francja, Republika Federalna Niemiec, Włochy i Grecja wdrażają do służby wielozadaniowe NHIndustries NH90. Z kolei resort obrony Wielkiej Brytanii pracuje nad programem następcy maszyn Westland Puma HC.2. Wśród rozważanych opcji wymienia się m.in. udział w amerykańskim programie FLRAA.
Z całą pewnością europejska inicjatywa powinna zostać poddana analizie także w Polsce. W najbliższych latach pojawi się konieczność wymiany sporej części floty śmigłowców wielozadaniowych. Mowa zarówno o maszynach PZL Świdnik W-3 Sokół jak i Mil Mi-8/17.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.