Wielozadaniowy samolot bojowy Lockheed Martin F-35B lotnictwa USMC. Fot./Darin Russell/Lockheed Martin.

30 czerwca Ministerstwo Obrony Singapuru, przy okazji omówienia programów modernizacyjnych swoich sił zbrojnych, ujawniło, że doszło do podpisania międzyrządowej umowy LoA ze Stanami Zjednoczonymi dotyczącej zakupu pierwszej partii wielozadaniowych samolotów bojowych Lockheed Martin F-35B Lightning II.

Według upublicznionych informacji umowę zawarto jeszcze w marcu 2020 r. Samoloty, w liczbie czterech, trafią do odbiorcy około 2026 r. i będą stacjonować w Stanach Zjednoczonych. Prawdopodobnie w bazie lotniczej Luke w Arizonie. Posłużą do szkolenia i wypracowania procedur użycia przed poważniejszymi zakupami.

Czytaj także: Włosi zamawiają kolejne F-35

Wcześniej podawano, że Singapur miał zakupić cztery F-35B z opcją na osiem kolejnych. W styczniu Departament Stanu USA wycenił taki pakiet na maksymalną kwotę 2,75 mld dol. W strukturach Sił Powietrznych Singapuru F-35B mają docelowo zastąpić obecnie eksploatowane F-16C/D Block 52, dostarczone w latach 1998-2004 w liczbie 62.

Dotychczas w Azji samoloty rodziny F-35 zamówiła Republika Korei i Japonia. W obu przypadkach mowa o samolotach w wersji F-35A. Dodatkowo władze Japonii rozważają zakup 42 samolotów w wersji skróconego startu i lądowania – F-35B. Maszyny mają stanowić trzon grup lotniczych niszczycieli śmigłowcowych typu Izumo. Podobny pomysł jest także analizowany w Republice Korei.

Czytaj także: Amerykańskie F-35A ponownie na Bliskim Wschodzie

Samoloty w wersji skróconego startu i lądowania F-35B zmówiły dotychczas Stany Zjednoczone (US Marine Corps), Wielka Brytania i Włochy.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Lockheed Martin dostarczy wyrzutnie Mk 41 VLS

Lockheed Martin podpisał umowę w sprawie produkcji i dostaw wyrzutni rakiet Mk 41 VLS ...

Amunicję krążącą Coyote Block 3. Fot./Raytheon.

Amunicja krążąca jako rój dronów. Nowe systemy US Army

Biuro odpowiedzialne za prace badawczo-rozwojowe nad technologiami związanymi z tworzeniem rojów bezzałogowych systemów powietrznych ...

Minister Błaszczak ogłasza kolejne plany zakupów dla Wojska Polskiego

W długi majowy weekend minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych o ...