Pierwszy CMV-22B przybył do Patuxent River

Pierwszy samolot transportowy pionowego startu i lądowania CMV-22B Osprey po przylocie do bazy w Patuxent River. Fot./US Navy.

Bell/Boeing przekazał do testów operacyjnych pierwszy egzemplarz samolotu transportowego pionowego startu i lądowania CMV-22B Osprey.

Maszyna przybyła do bazy Patuxent River w stanie Maryland po bezpośrednim przelocie z zakładów firmy Bell w Amarillo w Teksasie. Ogółem do dywizjonu doświadczalnego HX-21 trafią dwie testowe maszyny. Całość ma zostać zrealizowana w ciągu 2020 r. Według planów latem tego roku pierwsze CMV-22B trafią do operacyjnego dywizjonu VRM-30, który wstępną gotowość operacyjną (IOC) ma osiągnąć w 2021 r.

Czytaj także: Izrael i Arabia Saudyjska chcą kupić Osprey

Dziewiczy lot CMV-22B wykonał w grudniu 2019 r. Według obecnych planów US Navy zakupi 44 egzemplarze, ale dotychczas zakontraktowano 39. Ospreye zastąpią w linii pokładowe samoloty transportowe C-2 Greyhound i będą pełnić zadania wsparcia logistycznego lotniskowcowych grup lotniczych. Wśród przewożonych przez nie ładunków znajdują się: poczta, pasażerowie, towary priorytetowe, elementy silników wielozadaniowych samolotów bojowych F-35C itp.

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Izraelska amunicja do fińskich Leopardów 2

Firma IMI Systems wygrała przetarg na dostawę amunicji przeznaczonej do eksploatowanych w tym kraju ...

Kuwejt wstrzymuje odbiór Caracali

Ministerstwo Obrony Kuwejtu poinformowało o wstrzymaniu odbioru od producenta wielozadaniowych śmigłowców Airbus H225M Caracal. ...

„Udaw” został dopuszczony do seryjnej produkcji

Międzyresortowa komisja rosyjskiego rządu wydała zgodę na produkcję nowego pistoletu dla armii. Wcześniej taką ...