Super Hornet rozpoczyna loty z zasobnikiem IRST Block II

Samolot wielozadaniowy Boeing F/A-18F Super Hornet z podwieszonym zasobnikiem z optoelektronicznym system obserwacji i śledzenia celów w podczerwieni IRST (Infrared Search & Track) Block II. Fot./US Navy.

Boeing rozpoczął próbne loty wielozadaniowego samolotu bojowego F/A-18F Super Hornet wyposażonego w podwieszany zasobnik z optoelektronicznym system obserwacji i śledzenia celów w podczerwieni IRST (Infrared Search & Track) Block II.

Dziewiczy lot maszyna wyposażona w ten system wykonała jeszcze w drugiej połowie ubiegłego roku. Zasobnik z IRST Block II ma stanowić ważny element pakietu Super Hornet Block III. Oferowany jest do fabrycznie nowych samolotów produkowanych dla US Navy i Kuwejtu. Dodatkowo także Boeing daje możliwość modernizacji wcześniej dostarczonych maszyn (na zlecenie US Navy).

Czytaj także: US Navy zamawia nowe Super Hornety

Według obecnego harmonogramu, pierwsze systemy IRST Block II mają trafić do lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych w 2021 r.

Wyposażenie Super Hornetów w IRST Block II ma znacząco zwiększyć możliwości operacyjne samolotów. System pozwala bowiem na pasywną lokalizację celów na dużych odległościach. W tym wykrywanie statków powietrznych o obniżonych polach fizycznych, trudnych do wykrycia choćby przez stacje radiolokacyjne. Atutem rozwiązania jest fakt, że układ optyczny jest zamontowany w przedniej części dodatkowego zbiornika paliwa, który jest przenoszony pod kadłubem. Zwiększa to pole obserwacji.

Czytaj także: Malezja zainteresowana kuwejckimi Hornetami

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Umowa na dostawę IZOSN

Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę z firmą PZM Wimet Zbigniew Wiśniewski dotyczącej zakupu inżynieryjnych zestawów ...

MH-139A otrzymał nazwę Grey Wolf

Dowództwo US Air Force nadało nazwę wielozadaniowemu śmigłowcowi MH-139A, który zastąpi maszyny Bell UH-1N Huey. ...

Umowa na produkcję nowej broni precyzyjnej

Koncern BAE Systems podpisał kontrakt dotyczący produkcji i dostaw modułów naprowadzania na odbite światło ...