Udane próby kierowanej amunicji do granatnika Carl Gustaf

Makieta pocisku kierowanego do granatnika Carl Gustaf. Fot./Saab.

Spółki Saab i Raytheon zakończyły próby kierowanej amunicji przeznaczonej do wielozadaniowych granatników rodziny Carl Gustaf (w USA M3E1). W ich trakcie osiągnięto stuprocentową skuteczność.

Próby polowe amunicji, naprowadzanej półaktywnie laserowo, a także z wykorzystaniem innych systemów, realizowano na amerykańskim poligonie Mile-High Range w Teksasie i ośrodku doświadczalnym Saab Boforsa w Karlskodze. W ich trakcie dokonano 11 odpaleń pocisków kierowanych, tak do celów stacjonarnych jak i ruchomych. Według komunikatu Raytheon wszystkie trafiły swoje cele.

Czytaj także: Wieloletnia umowa na Carl-Gustafy M4

Współpracę obu podmiotów zainicjowano w 2016 r. Według obecnych planów próby kierowanej amunicji w wariancie produkcyjnym mają zostać zrealizowane w 2020 r. Jej włączenie do oferty jeszcze bardziej zwiększy potencjał systemu Carl Gustaf. Obecnie system eksploatują siły zbrojne 40 państw świata.

Jednym z potencjalnych odbiorców kierowanej amunicji do granatników Carl Gustaf, w tym przypadku M3E1, są amerykańskie siły specjalne. Według koncernu Raytheon, nowe środki bojowe dla tego systemu pozwolą na skuteczne zwalczanie celów odległych o 2000 metrów od stanowiska ogniowego.

Czytaj także: Saab z umową na obsługę uzbro­je­nia Gripenów

Tags:

Mogą Ci się również spodobać

Dziewiczy lot koreańskiego śmigłowca

W zakładach koncernu Korea Aerospace Industries oblatano prototyp wielozadaniowego śmigłowca bojowego LAH (Light Attack ...

Niemcy zmodernizują swoje Patrioty

Parlament RFN zaaprobował modernizację używanego przez Bundeswehrę systemu Patriot do konfiguracji 3+, czyli najnowszej ...

Kolejne sukcesy Airbusa w Stanach Zjednoczonych

Airbus podpisał kolejne umowy na dostawy śmigłowców dla agencji rządowych Stanów Zjednoczonych. Pierwszy kontrakt, ...