Koncern Raytheon Integrated Defense Systems i Polska Grupa Zbrojeniowa zawarły porozumienie otwierające drogę do uruchomienia produkcji i integracji w Polsce modułów terminali łącza transmisji danych DLTM (Data Link Terminal Module) do wyrzutni M903 systemu rakietowego Patriot, a zatem także do systemu Wisła.

Czytaj także: Polskie zakłady z nowymi zdolnościami. Rusza rakietowa inwestycja PGZ

Moduły DLTM zaliczane są do krytycznych elementów wyrzutni M903. Dzięki zawartej umowie w WZE zbudowane zostaną zdolności do produkcji i serwisowania tego typu bloków elektronicznych. Sama spółka zostanie włączona w grupę certyfikowanych poddostawców firmy Raytheon w ramach tzw. globalnego łańcucha dostaw (Global Supply Chain).

Zacieśnienie współpracy

Dokument podpisali ‒ prezes zarządu WZE Przemysław Kowalczuk oraz wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems John Baird. W uroczystości wziął udział członek zarządu PGZ Radosław Domagalski-Łabędzki.

Porozumienie jest kolejnym krokiem we współpracy PGZ i Raytheon w zakresie produkcji i dostaw do systemu Wisła oraz odbiorców zagranicznych. W marcu b.r. analogiczny dokument, dotyczący produkcji wyrzutni M903 do systemu Patriot podpisała Huta Stalowa Wola S.A. Dokument kontraktowy zostanie w nadchodzących miesiącach poddany audytowi i akceptacji w ramach procedury Foreign Military Sales (FMS).

Czytaj także: W systemach radiolokacyjnych możemy być samowystarczalni

– Dzisiejsze porozumienie potwierdza, że spółki Polskiej Grupy Zbrojeniowej mogą być partnerem dla czołowych amerykańskich koncernów zbrojeniowych. Wchodzimy w globalny łańcuch dostaw firmy Raytheon. To olbrzymia szansa rozwoju dla Wojskowych Zakładów Elektronicznych, potwierdzenie zdolności i kompetencji naszej spółki – powiedział członek zarządu PGZ Radosław Domagalski-Łabędzki.

– Nasz zakład dysponuje już większością umiejętności wymaganych do wytwarzania bloków DLTM. Doświadczenie to nabyliśmy przy okazji remontów i modernizacji sprzętu wojskowego dla Sił Zbrojnych RP wykorzystujących inne amerykańskie rozwiązania – powiedział Przemysław Kowalczuk, prezes zarządu WZE.

– Patrząc na sprawę przyszłościowo, odbiór przez Raytheon już pierwszego modułu DTLM będzie oznaczać przyznanie nam statusu certyfikowanego poddostawcy, co otworzy przed nami potencjalną możliwość realizacji innych kontraktów na dostawy takich rozwiązań do systemu Patriot – dodał.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Polski udział w I fazie Programu Wisła

Dostarczone już w I fazie Programu Wisła baterie będą wyposażone w wyrzutnie M903, które powstaną w krajowym przemyśle obronnym przy istotnym udziale w produkcji wyrzutni i ich komponentów Huty Stalowa Wola i innych spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Za eksploatację i modernizację systemów wyrzutni także będą odpowiadać spółki PGZ. Wyrzutnie M903 są także produkowane przez Raytheona dla innych krajów, co otwiera przed polskim przemysłem obronnym możliwości uzyskiwania w ten sposób kolejnych zamówień.

Czytaj także: John Baird: Warto zapewnić osłonę przyszłych baz F-35

– Kontynuując negocjacje offsetowe z PGZ, Raytheon koncentruje się na rozwoju polskiego przemysłu poprzez kontrakty takie jak ten z WZE – powiedział Pete Bata, dyrektor programu Wisła w kocernie Raytheon.

– Raytheon jest długoletnim partnerem Polski i pragniemy kontynuować współpracę przez wiele kolejnych lat.