Rakiety w amerykańskiej bazie w Redzikowie gotowe do testów

Amerykańska baza obrony przeciwrakietowej w Redzikowie pod Słupskiem wybudowana kosztem blisko 850 mln dol. jest już obsadzona załogą US Navy, dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w odpowiednie pociski przechwytujące. Najprawdopodobniej jeszcze w kwietniu odbędą się pierwsze testy antybalistycznego systemu - dowiedział się Radar.

Publikacja: 31.03.2022 14:35

Rakiety w amerykańskiej bazie w Redzikowie gotowe do testów

Foto: Adobe Stock

Pierwsza w Polsce strategiczna rakietowa instalacja USA zostanie uruchomiona z prawie czteroletnim opóźnieniem, a pełną sprawność operacyjną osiągnie zgodnie z zapowiedziami Pentagonu w końcu tego roku.

- W najbliższych tygodniach zaczniemy testy systemu przeciwrakietowego – obiecuje amerykański wiceadmirał Jon Hill, dyrektor Agencji Obrony Przeciwrakietowej.

Sprawdzenie tarczy już wiosną

– Dotarliśmy do punktu, w którym mamy teraz bardzo przewidywalny harmonogram. Mamy już zainstalowany cały sprzęt. Wszystkie elementy systemu są już na miejscu – ujawnił w tych dniach w Pentagonie podczas konferencji prasowej w sprawie budżetu Agencji Obrony Przeciwrakietowej na rok 2023, wiceadmirał Hill.

Dowódca zaznaczył, że nie ma dokładnej daty osiągnięcia gotowości bojowej bazy w Redzikowie, ale jak się wyraził, „będzie to najszybciej, jak jest to możliwe”. Z wcześniejszych zapowiedzi Pentagonu wynika, że plan zakładał pełną gotowość operacyjną polskiego elementu antyrakietowej tarczy chroniącej USA i sojuszników do końca tego roku.

Czytaj więcej

Rakietowy parasol przeciwlotniczy „Narew” zbuduje krajowa zbrojeniówka

Protesty Moskwy

To znacznie później niż zapowiadano, Waszyngton pierwotnie planował uruchomienie instalacji jeszcze w 2018 r. Bliźniacza baza antyrakietowej amerykańskiej tarczy w Deveselu w Rumunii ruszyła dużo wcześniej, bo w końcu roku 2015 r.

Tak jak baza w rumuńska także zamknięte i pilnie strzeżone obiekty pod Słupskiem są elementem globalnej amerykańskiej tarczy antyrakietowej i były budowane w odpowiedzi na zagrożenie ze strony m. in. Iranu „państw azjatyckich”.

W opinii specjalistów system i zgromadzony w redzikowskiej bazie rakietowy arsenał nie posiada cech ofensywnych, instalacja nie ma też charakteru centrum naprowadzania pocisków. – Charakterystyki systemu wskazują, że wyrzutnie nie są w stanie np. zwalczać pocisków wystrzeliwanych z terenu Obwodu Kaliningradzkiego – tłumaczą eksperci.

Mimo tych opinii i wyjaśnień baza antybalistyczna w Redzikowie była od samego początku na liście spornych kwestii kierowanych przez Rosję wobec USA i NATO. Moskwa niezmiennie uważa bazę na polskim Pomorzu za zagrożenie. Jeszcze przed inwazją Rosji na Ukrainę USA proponowały siłom rosyjskim inspekcję swoich systemów w Redzikowie, zapewniając o tym, że ma ona jedynie defensywny charakter. Rosja, propozycję tę odrzuciła.

Amerykańska załoga w komplecie

Baza US Navy w Redzikowie jest wyposażona w radar dalekiego rozpoznania oraz 24 pociski przechwytujące RIM-161 Standard Missile 3 Block IIA które są w stanie zestrzelić metodą bezpośredniego trafienia wrogie rakiety w szczytowej i końcowej fazie ich lotu.

Na miejscu w Naval Support Facility (NSF) Redzikowo, służy już ok. 200 żołnierzy US Navy, którzy w styczniu tego roku zostali już w redzikowskiej bazie zakwaterowani. Na miejscu mają do dyspozycji nie tylko w pełni wyposażone mieszkania ale też wszelkie socjalne udogodnienia łącznie ze stołówką przychodnią lekarską, obiektami treningowymi i sportowymi. Militarnego, ogrodzonego szczelnie miasteczka a także terenu wokół amerykańskiej jednostki pilnuje polski Batalion Ochrony Bazy.

Modernizacja Sił Zbrojnych
Borsuk zatwierdzony. MON podpisał umowę na nowe bwp dla wojska
Modernizacja Sił Zbrojnych
Jednak nie koreański? Ciężkiego bwp zbudujemy sami
Biznes
Pancerny drapieżnik z epoki cyfrowej. Borsuki dokonają rewolucji w polskiej armii
Przemysł Obronny
Miliardy dla polskiej zbrojeniówki. Huta Stalowa Wola zwiększa moce produkcyjne
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Modernizacja Sił Zbrojnych
Nowe Groty i karabiny wyborowe dla Wojska Polskiego